Zdeformowane twarze bez wieku – tak wielu z nas kojarzą się wielbicielki botoksu.To jednak tylko stereotyp. Dobrze przeprowadzony zabieg może być kluczem do młodego i zdrowego wyglądu nawet w zaawansowanym wieku. Receptą na satysfakcjonującą terapię jest oddanie się w ręce specjalisty, który będzie korzystał z preparatu wysokiej jakości i w odpowiedniej dawce. Tacy lekarze czekają na was w Klinice Młodości. Jeśli jednak nadal macie wątpliwości to chętnie rozwiejemy posługując się faktami i mitami na temat botoksu.

Co to jest?

Botoks to tak naprawdę najbardziej rozpowszechniona nazwa handlowa toksyny botulinowej. Botulina minimalizuje efekty starzenia się skóry oraz profilaktycznie zapobiega powstawaniu zmarszczek. Działa bezpośrednio na przyczynę powstawania nierówności, przerywając przekazywanie impulsów pomiędzy nerwami, a mięśniami. Botulina jest najsilniejszą naturalną toksyną wytwarzaną przez pałeczki Clostridium botulinum, popularnie zwaną jadem kiełbasianym. Istnieje kilka typów toksyny botulinowej, jednak we współczesnej
medycynie wykorzystywana jest tylko jedyna jej postać – neurotoksyna typu A. Botoks jest obecnie najskuteczniejszą terapią przeciwzmarszczkową.

Zabieg należy powtarzać raz na pół roku. FAKT

Efekty zabiegu utrzymują się od 3-6 miesięcy. Oczywiście czas ten zależy od indywidualnych cech pacjenta. Niemniej jednak już miesiąc lub 1,5 miesiąca po zabiegu powraca pełna mimika twarzy. Mięśnie znów zaczynają powodować powstawanie zmarszczek.

Zastosowanie toksyny botulinowej jest bolesne.  I tak i nie. Taki zabieg polega na wstrzyknięciu botulin cieniutką igłą. Wystarczy kilka małych nakłuć. Większość naszych pacjentów uważa, że ból ten nie jest uciążliwy i rezygnują ze znieczulenia. Ci bardziej wrażliwi decydują się na znieczulenie w postaci kremu, np. Emla.

Botoks deformuje twarz. MIT

Botoks nie wpływa na wygląd twarzy. Jej naturalny wyraz zostaje zachowany i nienaruszony. Pamiętajmy jednak, że należy korzystać
wyłącznie ze sprawdzonych preparatów medycznych, a nie ich podróbek niewiadomego pochodzenia, które są dostępne na rynku. Naszą czujność powinna wzbudzić np. zbyt niska cena zabiegu. Samo stosowanie botoksu jest bezpieczne pod warunkiem, że zabieg wykonuje doświadczony lekarz medycyny estetycznej.

Botoks jest tylko dla kobiet. MIT

Coraz więcej mężczyzn decyduje się na leczenie botuliną. Skuteczność w usuwaniu zmarszczek zachęca do podjęcia decyzji o poddaniu się zabiegu w celu uzyskania młodego, wypoczętego i pogodnego wyrazu twarzy.

Kremy i maści mogą zastąpić botoks. MIT

Botoks jest wrażliwy na temperaturę i musi być przechowywany w lodówce, nie może być więc składnikiem kremu. Substancje imitujące toksynę botulinową zawarte w kremach to zazwyczaj związki z grupy oligopeptydów, które w badaniach wykazują niewielką aktywność miorelaksacyjną, czyli rozluźniającą mięśnie. Takie preparaty działają jedynie powierzchownie, na zewnętrzną warstwę skóry, nie ingerując w jej głębokie powłoki. Nie jest możliwe, aby jakakolwiek substancja zawarta w kremie mogła przeniknąć przez skórę i zadziałać na mięśnie mimiczne. Takie kosmetyki mogą jedynie wspierać terapię toksyną botulinową.

To zabieg lunchowy. FAKT

Samo ostrzykiwanie np. czoła trwa zaledwie kilka minut, dlatego spokojnie możesz zrobić ten zabieg nawet w przerwie na lunch. Ślady po nakłuciach są zwykle niewidoczne, jeśli już to przypominają drobne siniaki.

Botoks likwiduje nadmierne pocenie pach, dłoni i stóp. FAKT

Zanim jednak zdecydujesz się na zabieg – konieczny jest dokładny wywiad medyczny. Pocenie się może być wynikiem wielu ogólnoustrojowych chorób tj. nadczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne, infekcje. Jeśli jednak w twoim przypadku jest inaczej – skorzystaj z botoksu. Sam zabieg trwa zaledwie 30 min. Jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Jego efekty mogą się
utrzymywać nawet przez rok.

Botoks leczy migrenę. FAKT

Ta właściwość botoksu została odkryta przez przypadek. Okazało się, że pacjentki, które cierpiały na migrenę przestały ją mieć po zabiegach z toksyną botulinową. W przypadku leczenia migreny botoks jest traktowany jako lek przeciwbólowy o przedłużonym działaniu. Na początku pacjent określa, w którym miejscu odczuwa uporczywe bóle głowy. Następnie lekarz wstrzykuje w nie botoks. Ten rozluźnia mięśnie, blokując zakończenia nerwowe. W ten sposób informacja o bólu nie dociera do mózgu. U niektórych pacjentów ból znika całkowicie. U innych jest znacznie ograniczony.

Botoks można przedawkować. FAKT

Dawka preparatu musi być precyzyjnie dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Po podaniu zbyt dużej ilości botuliny twarz będzie wyglądać nienaturalnie. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do paraliżu mięśni twarzy.

Zabieg wymaga długiej rekonwalescencji. MIT

Po zabiegu można od razu wrócić do zwyczajnego funkcjonowania i obowiązków. Należy jednak pamiętać o zachowaniu kilku środków ostrożności. Przez 5 godzin po zabiegu nie wolno się schylać i leżeć, dlatego, że botulina może się przemieścić. Przez kilka dni po zabiegu – nie wolno też rozmasowywać miejsc ostrzykniętych botoksem. Tego samego dnia po zakłuciach powinniśmy też unikać dźwigania ciężarów, picia alkoholu i nadmiernego wysiłku fizycznego.