Zyskujące w ostatnim czasie popularność zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogą być przeprowadzane również w trudno dostępnych miejscach, takich jak na przykład powieki. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest tzw. blefaroplastyka powiek, która pozwala na odmłodzenie i zyskanie nowego, świeżego spojrzenia. Sprawdź, czym się charakteryzuje i dlaczego warto się na nią zdecydować.
Blefaroplastyka powiek – charakterystyka
Blefaroplastyka to zabieg, którego celem jest poprawienie wyglądu i ułożenia powiek poprzez usunięcie nadmiaru skóry. Wskazaniem do zabiegu mogą być nie tylko aspekty estetyczne, ale również okulistyczne. Prawidłowo przeprowadzona plastyka pozwala na uzyskanie takich efektów jak:
- usunięcie oznak starzenia się skóry
- zniwelowanie wad anatomicznych, w tym w szczególności takich problemów jak opadająca powieka
Blefaroplastyka powiek – konsultacja przed przeprowadzeniem zabiegu
Przed zabiegiem niezwykle ważną rolę odgrywa konsultacja i kwalifikacja do blefaroplastyki. Na tym etapie ocenia się stan skóry powiek, a także określa ilość tkanki tłuszczowej, którą będzie trzeba usunąć. To właśnie wtedy lekarz poznaje również potrzeby i oczekiwania danego pacjenta. Często koniecznością jest przedstawienie wyników badań krwi, aby upewnić się, że zabieg będzie w pełni bezpieczny. Niezbędne jest również przekazanie informacji na temat potencjalnych chorób oraz przyjmowanych leków.
Blefaroplastyka powiek – jak wygląda przeprowadzenie zabiegu?
Zabieg blefaroplastyki powiek rozpoczyna się od podania znieczulenia. Zazwyczaj jest to znieczulenie miejscowe, choć w niektórych przypadkach może zajść konieczność wyboru wariantu ogólnego. Następnie wykonuje się niewielkie nacięcia w okolicy powiek. Dzięki temu możliwe staje się usunięcie nadmiaru zgromadzonego w niej tłuszczu, a także – o ile będzie to konieczne – redukcja mięśni powiek. Nacięcia te są zawsze przeprowadzane w obrębie naturalnych zmarszczek, które określa się jako tzw. kurze łapki.
Tuż po usunięciu tkanki lekarz ponownie zszywa skórę za pomocą cienkich, ledwie widocznych szwów, które są zdejmowane po upływie około 7 dni. W zależności od indywidualnej sytuacji zabieg blefaroplastyki może dotyczyć wyłącznie dolnej lub górnej powieki bądź obu jednocześnie. Decyzja, jaką podejmuje się w tej kwestii, zależy od potrzeb pacjenta oraz oceny lekarza.
Sam zabieg blefaroplastyki trwa zazwyczaj od jednej do dwóch godzin. Pacjenci mogą odczuwać lekki dyskomfort po zabiegu, ale zazwyczaj jest to uczucie krótkotrwałe, które nie wiąże się z silnym bólem. Po przeprowadzeniu plastyki powiek pacjentom zaleca się m.in. stosowanie okładów na oczy w celu złagodzenia ewentualnych obrzęków. Można również przemywać rany odpowiednim preparatem. Należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, a także wizyt na basenie, w saunie czy na solarium. Zalecana jest również ochrona oczu przed słońcem, dlatego przez pierwszy miesiąc po zabiegu warto nosić okulary przeciwsłoneczne.
Blefaroplastyka powiek – przeciwwskazania
Niezwykle ważną kwestią przy podejmowaniu decyzji o zabiegu są przeciwwskazania. Należy wziąć je pod uwagę mimo to, że w tym przypadku jest ich niewiele. Przede wszystkim zabieg nie będzie mógł być wykonany w przypadku zaburzeń krzepliwości. Przeciwwskazaniem są również nieregulowane nadciśnienie tętnicze oraz infekcje ropne skóry i śluzówek. Należy pamiętać o tym, że blefaroplastyka powiek nie może zostać przeprowadzona w przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Nieregulowana cukrzyca oraz pemfigoid oczny również sprawią, że zostanie podjęta decyzja o braku możliwości przeprowadzenia zabiegu.
Dlatego też przed wykonaniem zabiegu niezbędna jest konsultacja, podczas której zostaną omówione wszystkie kwestie zdrowotne. Jest ona przeprowadzana zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni przed planowanym dniem wykonania zabiegu. Jeśli w międzyczasie cokolwiek się zmieni, np. zaczną być przyjmowane nowe leki, należy niezwłocznie poinformować osobę przeprowadzającą zabieg i powtórzyć konsultację.
Blefaroplastyka powiek w Warszawie
Jeśli szukasz zabiegu blefaroplastyki powiek w Warszawie, zgłoś się do Kliniki Młodości. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest on bezbolesny. Przed zabiegiem zalecamy wykonanie podstawowych badań krwi, w celu zminimalizowania potencjalnego ryzyka. Założone szwy zdejmujemy po upływie kilku dni. Zazwyczaj są one umieszczone w zmarszczce powieki górnej, co sprawia, że niewielkie blizny staną się niewidoczne. Dzięki zabiegowi możesz zyskać nie tylko młodszy wygląd, ale i polepszoną widoczność oraz usunięcie przepuklin tłuszczowych. Zauważalne będ