Klinika piękna

Modelowanie twarzy

Na rysy twarzy i jej ogólny wygląd można wpływać na wiele sposobów. Medycyna estetyczna zna co najmniej kilka metod modelowania twarzy, powodujących między innymi usunięcie zmarszczek, korekcję drobnych asymetrii czy też uniesienie opadających powiek czy kącików ust. Tu znajdziesz krótki przewodnik po wykowanych w Klinice Młodości w Warszawie zabiegach modyfikujących wygląd i eliminujących oznaki starzenia cery.

OPIS ZABIEGU

Efekt operacji plastycznej bez użycia skalpela
Złote nici liftingujące pozwalają na uzyskanie takich efektów modelowania twarzy, jak wygładzenie zmarszczek (zwłaszcza tak zwanych „kurzych łapek” wokół oczu), podciągnięcie skóry na policzkach czy też usuniecie fałdek na dekolcie i szyi (nazywanych „naszyjnikiem Wenus”). Metoda ta umożliwia także korekcje konturów – na przykład modyfikacje wyglądu kości policzkowych albo ust, dlatego też określa się ją jako alternatywę dla operacji plastycznych. Ponieważ każdy pacjent ma inne oczekiwania względem zabiegu modelowania twarzy, istotne jest szczere i dokładnie wyjaśnienie lekarzowi w czasie wizyty kwalifikującej przed zabiegiem, jaki efekt chcemy uzyskać.

Wprowadzenie nici pod skórę nie powoduje powstawania blizn, co więcej – po kilku miesiącach nici ulegają zupełnemu rozpuszczeniu. Modelowanie twarzy tą metodą daje dwa efekty. Po pierwsze, nici tworzą rusztowanie, podtrzymujące skórę. Po drugie, ich wprowadzenie pobudza komórki do wytwarzania zwiększonych ilości kolagenu i do przyspieszenia procesów regeneracyjnych, czego efektem jest odżywienie cery i jej zdrowszy wygląd. Nawet więc, gdy nici całkowicie się wchłoną, skutek ich działania pozostanie widoczny – nawet przez 2 lata.

Eliminacja zmarszczek poprzez eliminacje ich przyczyn
Jeśli od modelowania twarzy oczekujemy przede wszystkim usunięcia zmarszczek lub też nie dopuszczenie do ich pojawienia się, to rozwiązaniem może być toksyna botulinowa – botoks. Wstrzyknięty pod skórę, botoks działa bezpośrednio na nerwy: blokuje ich możliwość przesyłania impulsów do mięśni. W ten sposób ruchomość mięśnia zostaje znacząco ograniczona. W ten sposób doprowadzamy do sytuacji, w której mięsień odpowiedzialny za powstawanie określonej zmarszczki mimicznej (na przykład „lwiej zmarszczki” pomiędzy brwiami) przestaje się kurczyć. Bruzda nie pogłębia się bardziej, dlatego też – jeśli zdecydujemy się na jej wypełnienie – efekty utrzymają się znacznie dłużej.

Modelowanie twarzy przy użyciu toksyny botulinowej pozwala zapobiec pojawianiu się nowych bruzd, ale nie tylko. W przypadku płytszych zmarszczek ma miejsce ich zredukowanie, w przypadku głębszych efektem jest ich spłycenie. Możliwości nie kończą się tutaj. Botoks pozwala wreszcie na korekcję nosa – na przykład na zmianę kierunku, w jakim się on odchyla.

Należy koniecznie pamiętać o datach wizyt kontrolnych – z dwóch powodów. Po pierwsze, tylko regularne wizyty pozwolą utrzymać efekty modelowania twarzy, ponieważ z czasem toksyna botulinowa zostanie w całości rozłożona przez organizm. Po drugie – zabiegu nie można wykonywać zbyt często, przerwy w zależności od pacjenta mogą wynosić nawet pół roku.

Modelowanie poprzez wypełnianie

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego może być stosowane w odpowiedzi na kilka problemów związanych z wyglądem twarzy. To jeden ze sposobów walki ze zmarszczkami – kwas, występujący naturalnie w organizmie człowieka i tworzący biologiczne rusztowanie dla naskórka, nie tylko wypełnia bruzdy, ale także pobudza komórki do przyspieszenia produkcji, a więc do ciągłej odbudowy. Ale kwas hialuronowy może służyć także do poprawiania konturów – można nim wypełnić, a przez to wymodelować obszar wokół kości policzkowych, można też powiększyć usta czy skorygować opadanie ich kącików.

Wreszcie kwas hialuronowy umożliwia wypełnienie ubytków związanych z upływem lat i starzeniem skóry. Możliwe jest więc takie modelowanie twarzy, które eliminuje worki pod oczami i zapadnięte do środka policzki. W jaki sposób? Dzieje się tak, ponieważ kwas ma zdolność wiązania wody. Wstrzyknięty w określone miejsce, absorbuje on wodę i przez to zwiększa swoją objętość. W ten sposób naskórek poddający się działaniu grawitacji może oprzeć się na tak wypełnieniu, jakie stworzył powiększony preparat.

Oprócz zmian w konturach, modelowanie twarzy z wykorzystaniem kwasu hialuronowego przyczynia się również do poprawy jej promienności i kolorytu. Dzięki przyspieszeniu procesów regeneracyjnych komórek, cera zyskuje wygląd wypoczęty i zdrowszy, jest nawilżona i elastyczna. Rezultaty zabiegu są widoczne nawet przez 15 miesięcy, ale uwaga! By utrzymały się jak najdłużej, pacjent powinien zrezygnować z palenia tytoniu – substancje w nim zawarte mają zdolność rozkładania cząsteczek kwasu, przez co znacznie szybciej zostaje on wchłonięty przez organizm.

Jaki zabieg modelowania twarzy jest „odpowiedni” dla mnie?
Nie oczekujemy od osób odwiedzających Klinikę Młodości, że będą znały wszystkie tajniki zabiegów medycyny estetycznej. Dlatego doradzamy pacjentom, jaki zabieg może dać rezultaty najbardziej zbliżone do tych, których dana osoba oczekuje po przeprowadzeniu modelowania. Z tego też powodu przed każdym zabiegiem odbywa się wizyta konsultacyjna, pomagająca w podjęciu decyzji.