Pocenie się to naturalny proces umożliwiający regulację temperatury ciała. W ciele człowieka może znajdować się nawet cztery miliony gruczołów, które każdego dnia wytwarzają kilkaset mililitrów potu. W przypadku niektórych osób ilość wytwarzanego potu jest znacznie większa i wynosi nawet kilka litrów na dobę. Taka przypadłość nazywana jest nadpotliwością.
Leczenie nadpotliwości botoxem
Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z nadpotliwością. Najbardziej popularne jest stosowanie antyperspirantów oraz preparatów farmaceutycznych. W celu trwałego i skutecznego pozbycia się problemu warto odwiedzić profesjonalne gabinety medycyny estetycznej, w których coraz powszechniej stosuje się botox na nadpotliwość. Toksyna botulinowa miejscowo wstrzykiwana w skórę blokuje przewodnictwo włókien nerwowych odpowiedzialnych za stymulowanie procesów pocenia. Zabieg ten najczęściej wykorzystywany jest do usuwania nadpotliwości w okolicach pach, stóp oraz dłoni. Do wyznaczenia miejsc wymagających ostrzykiwania przeprowadza się test Minora polegający na posmarowaniu wybranych fragmentów ciała jodyną i posypaniu ich skrobią ziemniaczaną. Po kilku sekundach miejsca najbardziej spocone ulegają zaczernieniu.
Przebieg zabiegu i jego skuteczność
Przed podaniem toksyny botulinowej przeprowadzana jest konsultacja lekarska, umożliwiająca wykrycie ewentualnych przeciwwskazań. Zabieg rozpoczyna się od dezynfekcji skóry pacjenta. Kolejnym krokiem jest miejscowe znieczulenie ciała za pomocą kremu znieczulającego. Botox wstrzykiwany jest w skórę przy użyciu cieniutkich igieł. Czas trwania zabiegu wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po jego zakończeniu pacjent może powrócić do normalnych zajęć. Efekty widoczne są po kilku dniach i utrzymują się przez około 6-8 miesięcy.
Podsumowanie
Nadpotliwość to przypadłość, która powoduje obniżenie pewności siebie i prowadzi do izolacji społecznej. Na szczęście nowoczesne zabiegi z wykorzystaniem botoxu pozwalają skutecznie pozbyć się problemu i poprawić komfort życia pacjenta.