Nadmierna potliwość to powszechny problem w dzisiejszych czasach, który dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jest ona dużym zmartwieniem dla osób, które na nią cierpią. Czują się przez to skrępowane, wyśmiewane, unikają towarzystwa, nie wiedzą jak sobie pomóc.

Nasz organizm jest tak skonstruowany, że wydzielanie potu jest jego naturalną, niezbędną funkcją, gdyż zapobiega jego przegrzaniu.

Dodatkowo wydzielanie potu powoduje uregulowanie składników mineralnych w naszym ciele, wydalając ich nadmiar.

Jest to przewlekłe zaburzenie, które objawia się nadmierną aktywnością gruczołów potowych a do jego objawów zaliczamy mokre dłonie, pachy oraz stopy.
To właśnie te miejsca pocą się najszybciej gdyż na ich wewnętrznej stronie znajdują się największe skupiska gruczołów potowych.

Dzielą się one na:
ekrynowe (zwykłe)
apokrynowe (zapachowe)

Ekrynowe są małe, rozsiane po całej skórze. Ich największe skupiska występują na dłoniach, stopach i w dołach pachowych. Pot przez nie wydzielany jest bezbarwny i bezwonny i to on ma zasadnicze znaczenie w procesie termoregulacji.
Apokrynowe są większe oraz mniej liczne. Ich skupiska rozmieszczone są w okolicach pach oraz narządów płciowych. Ich czynność rozpoczyna się w procesie dojrzewania. Wydzielają wtedy mętny, lepki pot o bardzo intensywnym zapachu. Gruczoły te odgrywają rolę w pobudzeniu płciowym i są zależne od bodźców hormonalnych oraz emocjonalnych. Nie biorą one udziału w termoregulacji.

Nadmierną potliwość dzieli się na dwa główne rodzaje:

1) miejscową– która dotyczy stóp, dłoni, pach. Osoby nią dotknięte wydzielają dużą ilość potu, który utrudnia ich codzienne funkcjonowanie. Ich dłonie, stopy czy pachy są stale wilgotne. Jej pierwsze objawy pojawiają się w okresie dojrzewania a największe nasilenie w okolicach 20-30 lat.

2) uogólnioną– która dotyczy całego ciała. Występuje ona znaczne rzadziej niż miejscowa i zwykle jest następstwem choroby współistniejącej, wobec czego znika pod wpływem leczenia choroby podstawowej.

Przyczyny nadpotliwości to:

– nadczynność tarczycy
– cukrzyca
– choroby i infekcje z wysoka gorączką ( bakteryjne, wirusowe, grzybicze)
– nowotwory
– menopauza, andropauza
– wahania hormonalne w okresie dojrzewania
– przewlekłe stany lękowe
– niewydolność serca
– farmakoterapia, stosowanie niektórych leków

Jak wobec tego poradzić sobie z nadmierną potliwością?

Najważniejszą kwestią w jej diagnostyce jest wykluczenie innych schorzeń.
Oprócz tego należy zachować odpowiednią higienę, częste mycie, zmianę bielizny, ubrań. Zaleca się stosowane dezodorantów, antyperspirantów, kosmetyków z naturalnymi składnikami.
Poza tym dieta. Potliwość mogą powodować ostre, niezdrowe potrawy dlatego zaleca się zmianę nawyków żywieniowych.
Jeżeli takie metody nie pomogą, nie musimy się martwić, ponieważ w leczeniu nadpotliwości dostępne są również metody inwazyjne.

I tu przychodzi nam z pomocą Klinika Młodości Blanki Pawłowskiej, która oferuje wstrzyknięcie toksyny botulinowej czyli tzw. botox.

Jest to zabieg o dużej i udowodnionej skuteczności. Już jednorazowe podanie botoksu skutecznie zmniejsza potliwość na kilka miesięcy (6-8). Preparat ten ma szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie estetycznej w leczeniu nadmiernej potliwości, ponieważ toksyna botulinowa jest bezpieczną i skuteczną metodą walki z nadmierną potliwością pach, dłoni oraz stóp.
Toksyna jest podawana w naszej Klinice przez lekarza, w okolicę objętą problemem. Skutecznie blokuje nerwy zaopatrujące gruczoły potowe powodując znaczne zmniejszenie potliwości.
Zabieg ten dla dobrego efektu warto powtórzyć co pół roku.
Lekarz po dobraniu odpowiednie dawki ostrzykuje miejsce, w którym występuje nadmierna potliwość za pomocą cienkiej, długiej igły. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, aby zminimalizować bolesność oraz dla większego komfortu pacjenta. Cały zabieg trwa do 30 minut.
Efekty pojawiają się po kilku dniach. Po zabiegu zalecamy w naszej Klinice zachować higienę, nie stosować dezodorantów ani antyperspirantów. Przez 3-4 dni nie wolno korzystać z basenu, siłowni, sauny oraz należy unikac słońca.

Zapraszamy serdecznie do Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej na profesjonalne zabiegi leczenia nadpotliwości botoxem, gdyż jest to sposób uważany obecnie za przynoszący najlepsze rezultaty oraz obarczony małym ryzykiem.

Korzyści, które wynikają z leczenia botxem to:
– likwidacja przykrych skutków nadmiernej potliwości
– wzrost pewności siebie
– niska bolesność zabiegu
– minimalne ryzyko powikłań
– mała inwazyjność zabiegu
– skuteczność metody ( długotrwale utrzymujące się efekty )

Jednak istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu, do których należą:
– zaburzenia krzepnięcia
– ciąża oraz karmienie piersią
– miejscowe infekcje skóry
– nadwrażliwość na składniki preparatu
– zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego

Klinika Młodości Blanki Pawłowskiej posiada wykwalifikowanych specjalistów, którzy służą Państwu pomocą. Zanim zdecydujecie się Państwo na zabieg, zapraszamy na konsultację z lekarzem, który przeprowadzi z Państwem wywiad oraz na wstępie wykluczy wszelkie możliwe schorzenia, które mogą być przyczyną nadpotliwości.