Wśród popularnych zabiegów kosmetycznych leczenia trądziku czy też oczyszczania twarzy znajduje się peeling chemiczny. Wyróżnia się wiele pozytywnych efektów związanych ze stosowaniem tych zabiegów na skórze twarzy, dekoltu czy pleców u pacjentów. Sam zabieg polega na aplikacji na powierzchnię skóry substancji chemicznych – kwasów – które wchodzą w reakcję ze skórą i prowadzą do jej złuszczenia. Zapraszamy na krótki przewodnik po nich oraz ich drogocennych właściwościach.

Jak działają najpopularniejsze peelingi chemiczne?

Poniżej przedstawiamy najczęściej wykorzystywane kwasy w trakcie zabiegów peelingu chemicznego wraz z ich właściwościami.

Kwas migdałowy

To uniwersalna substancja, która może być stosowana przez 12 miesięcy w roku. Ma łagodne działanie i wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne. Doskonale sprawdza się w takich zabiegach jak leczenie trądziku oraz przy cerze zaskórnikowej i tłustej. Może być także praktycznym uzupełnieniem do preparatów do cery dojrzałej.

Kwas mlekowy

Kwas ten wykorzystuje się jako uzupełnienie innych substancji, które mają silniejsze działanie. Obecność kwasu mlekowego podczas peelingu chemicznego wpływa bezpośrednio na elastyczność i nawilżenie skóry. Ma również wpływ na jakość kolagenu w organizmie. Kwas wykorzystywany jest w zabiegach na oczyszczanie twarzy.

Kwas glikolowy

Kwas ten ma bogatą historię stosowania w zabiegach pielęgnacyjnych i znany był już w starożytności. Obecny jest między innymi w sfermentowanych winogronach, trzcinie, jabłkach i agreście. Kwas glikolowy odpowiada za stymulację odnowy komórek i budowę kolagenu. Stosuje się go podczas zabiegów na cerę suchą, dojrzałą oraz z przebarwieniami, na przykład posłonecznymi.

Kwas salicylowy

To kolejny z uniwersalnych i bardzo wszechstronnych kwasów do peelingu chemicznego. Kwas wpływa korzystnie na redukcje blizn i przebarwień skórnych oraz zwęża rozszerzone pory. Ponadto pozwala na spłycenie zmarszczek, nawet tych bardzo głębokich. Kwas salicylowy dobrze sprawdza się w kontakcie z cerą trądzikową i wykazuje właściwości antyseptyczne.

Wśród innych popularnych kwasów wykorzystywanych w zabiegu peelingu chemicznego znajdują się również: jabłkowy, azelainowy, winowy oraz trójchlorooctowy. Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat peelingów chemicznych, skontaktujcie się z naszymi specjalistami – podczas konsultacji kosmetolog dobiera odpowiedni rodzaj substancji do danego typu cery i problemu.