Czym są polinukleotydy?

Pisząc o nich, mamy na myśli element grupy, jaką są stymulatory tkankowe. Stymulatory tkankowe, czyli inaczej biostymulatory, to najnowocześniejszy nurt medycyny estetycznej. Polinukleotydy stanowią idealne uzupełnienie luki występującej w zabiegach, ponieważ pozwalają poprawić jakość tkanki skóry bez konieczności zastosowania wypełniaczy. W odróżnieniu do dotąd znanych preparatów do mezoterapii, biostymulatory działają pobudzająco na komórki skóry, stymulując ją do produkcji własnych substancji odżywczych i budulcowych.

Polinukleotydów stosowanych w medycynie estetycznej jest wiele, a grupa ta cały czas powiększa się. Różnice pomiędzy polinukleotydami odnajdujemy w rodzaju substancji, biomechanizmach działania w skórze, obszarach i wskazaniach do zastosowania, a także w efektach po zabiegu i czasu w jakim się utrzymają.

Co najważniejsze, polinukleotydy nie powodują reakcji alergicznych, są w pełni kompatybilne z tkankami ludzkimi. Nie wywołują uczuleń na światło, dlatego mogą być stosowane cały rok. Co więcej polinukleotydy odbudowują skórę po ekspozycji na słońce, kiedy w komórkach pojawiają się liczne wolne rodniki.

Na czym polega działanie polinukleotydów?

Polinukleotydy to wyizolowane fragmenty kwasów nukleinowych DNA i RNA. Dzięki temu, że fragmenty te występują w naszym organizmie, preparaty te są doskonale rozpoznawane i tolerowane. Działanie polinukleotydów polega na stymulowaniu podziału komórek macierzystych, czyli fibroblastów. Aktywność tych komórek z wiekiem spada, a dzięki podaniu polinukleotydów metabolizm na nowo wzrasta i skóra zaczyna produkować własne struktury, takie jak kolagen, elastyna i inne elementy macierzy zewnątrzkomórkowej.

Ponadto polinukleotydy odpowiadają za doskonałe wiązanie wody w komórkach skóry oraz zwalczanie wolnych rodników.

Jakie są efekty stosowania polinukleotydów?

Mezoterapia polinukleotydami przynosi dłuższe efekty pozabiegowe, niż klasyczna mezoterapia. Sam efekt wypełnienia skóry nie jest obarczony ryzykiem powikłań, takich jak efekt tyndalla, migracja czy wystąpienie nierówności. Polinukleotydy świetnie sprawdzą się w pielęgnacji problematycznej skóry pod oczami. Dzięki ich zastosowaniu skóra zyska gładkość i nawilżenie, a wykonanie serii zabiegów wpłynie również na napięcie i redukcję zmarszczek pod oczami.

Innymi preparatami osiągnąć możemy także poprawę owalu twarzy, innymi wypełnienie bruzd i zmarszczek, a jeszcze innymi zagęszczenie wiotkiej skóry.

Autor: Joanna Marchewska – kosmetolog, pielęgniarka