W ostatnich latach bardzo popularne stały się zabiegi trychologiczne, jednak nie dla wszystkich ten termin jest jasny. Podpowiadamy, czym jest trychologia oraz jakie problemy rozwiązuje. Dowiesz się również wiele innych ciekawych rzeczy związanych z tą dziedziną medycyny.

Czym się zajmuje trychologia?

Trychologia jest nową dziedziną nauki, która zajmuje się problemami związanymi z włosami, cebulkami włosów, a także ze skórą głowy, nazywaną również skalpem. Badania nad wypadaniem włosów rozpoczął londyński profesor Wheeler w 1860 roku, natomiast w Polsce zaczęto głębiej interesować się tym tematem w latach 60. i 70. XX wieku. Trychologia w dużej mierze skupia się nad problemem wypadania włosów. Bada przyczyny oraz możliwe środki zapobiegania i leczenia tego zjawiska. Jednak nie jest to jedyny problem, z którym możemy udać się do trychologa. Jeśli zmagasz się z łupieżem, łojotokowym zapalenie skóry głowy, czyli nadmiernym przetłuszczaniem, swędzeniem lub zaczerwienieniem skalpu czy podrażnieniami, również możesz udać się do specjalisty.

Jak przygotować się na wizytę u trychologa?

Jeśli planujesz wizytę u trychologa, warto się do niej przygotować. Najistotniejsze jest, aby nie myć włosów bezpośrednio przed wizytą, ponieważ utrudni to wiarygodne określenie sposobu zachowywania się skóry głowy. Najlepiej, aby ostatnie mycie wykonać na dobę przed badaniem. Podczas pierwszej wizyty, zanim trycholog przejdzie do badania, zada szereg pytań, które pomogą w ustaleniu przyczyn schorzenia. Możemy spodziewać się pytania o wiek, sposób odżywiania i styl życia. Również pytania o ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki i suplementy, przebyte zabiegi i operacje, nie powinny budzić zdziwienia. W przypadku kobiet trycholog na pewno zapyta również o to, czy kobieta była w ciąży oraz kiedy ostatni raz rodziła. Pytanie to jest spowodowane tym, że wiele chorób skóry, związanych jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej w organizmie kobiety, a po porodzie często takie występują. Ważne jest również, aby znać nazwy kosmetyków do włosów, których się używa lub używało w ostatnich miesiącach, ponieważ problemy z włosami mogą występować również przez źle dobrane produkty kosmetyczne.

Gdy chcemy jak najszybciej poznać przyczynę naszych dolegliwości, warto również przygotować komplet badań laboratoryjnych. Najlepiej oznaczyć poziom hormonów i przeciwciał tarczycy, czyli TSH, FT3, FT4, ATPO i ATG, poziomy witamin D3 oraz B12, poziom ferrytyny i cynku, a także OB lub CRP. Można zbadać jeszcze hormony płciowe: testosteron, androstendion, prolaktynę, estradiol i progesteron.

Jak wygląda badanie trychologiczne?

Wiemy już o co może pytać trycholog podczas pierwszej wizyty. Wiele osób zastanawia się też, na czym polega badanie trychologiczne oraz jak wygląda. Otóż po wywiadzie z pacjentem lub pacjentką, przychodzi czas na fizyczne badanie włosów, cebulek oraz skóry głowy. Trycholog, pod mikroskopem, najpierw dokładnie ogląda i wykonuje zdjęcia skóry głowy oraz włosów. Wyróżnia się trzy najważniejsze obszary skóry głowy: potyliczną, skroniową oraz czołową. Analizowane są również łodygi włosów, mieszki włosowe i skóra głowy wokół nich. Dodatkowo specjalista pobiera próbki włosów, zwykle około stu i dokładnie je ogląda w znacznym powiększeniu.

Ile kosztuje wizyta u trychologa?

Trzeba wziąć pod uwagę, że ceny konsultacji i badań będą różne w zależności od miasta i gabinetu, do którego się udamy. Wpływ na różnicę cen ma również złożoności problemu oraz to, co trycholog będzie musiał wykonać na naszej skórze oraz ile czasu to zajmie. Ceny są różne, jednak większość waha się w granicach 100-150 złotych za pierwszą wizytę. Jeśli wybieramy się na masaż głowy, cena może być niższa. Warto sprawdzać aktualne cenniki na stronach internetowych lub telefonicznie w miejscu, które nas interesuje.

Czy trycholog jest lekarzem?

Trychologia jest dziedziną medyczną, jednak należy pamiętać, że trycholog nie jest lekarzem. Nie może zatem wystawić recepty na leki, ponieważ nie posiada do tego uprawnień. Trycholog doszuka się przyczyny problemu i jest w stanie wiele zdziałać za pomocą kosmetyków pielęgnacyjnych i leczniczych. Bardzo często zdarza się, że trycholog współpracuje z dermatologiem. Ten z kolei jest lekarzem i ma możliwość przypisywania leków dostępnych na receptę. Warto o tym wiedzieć, wybierając się po pomoc do specjalisty.

Jak zostać trychologiem?

Trychologia stała się szerzej dostępna stosunkowo niedawno. Aby zostać trychologiem, nie musisz mieć wykształcenia medycznego. W polskim prawie nie ma zawodu trychologa, więc kwalifikacje nie są regulowane prawem. Tak naprawdę, każdy może zostać trychologiem. Należy ukończyć odpowiednie szkolenie lub kurs trychologiczny, jednak nie są to kilkuletnie studia. Zdobyta wiedza podczas kursów i szkoleń, którą potwierdza odpowiedni certyfikat, jest wystarczająca, aby móc pomagać ludziom w zakresie ich problemów z włosami.

Niezależnie od tego czy zainteresowanie trychologią wzrasta w wyniku chęci poszukiwania rozwiązań na swoje dolegliwości, czy przez chęć podjęcia pracy w tej dziedzinie, na pewno jest warta większego zainteresowania i uwagi. W Klinice Młodości zajmujemy się leczeniem chorób skóry i włosów, stawiając na holistyczne podejście do każdego Pacjenta.  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, informacje o zabiegu znajdziesz na naszej stronie.