Po przebytym trądziku często pozostają na skórze charakterystyczne blizny zanikowe, w postaci mało estetycznych zagłębień skórnych, których negatywny efekt wzmocniony jest przez przebarwienia. W gabinetach medycyny estetycznej jest kilka metod walki z tego typu zmianami skórnymi. Dziś przyjrzymy się dwóm z nich: jedną jest leczenie osoczem bogatopłytkowym, a drugą – mezoterapia igłowa. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, która z tych metod jest lepsza, który z tych zabiegów będzie bardziej odpowiednią do pozbycia się zmian na skórze. 

Leczenie blizn potrądzikowych osoczem bogatopłytkowym 

Do wykonania tego zabiegu pozyskiwany jest preparat z własnej krwi pacjenta, dzięki czemu jest on swoisty dla organizmu danego człowieka i w związku z tym całkowicie bezpieczny, eliminujący możliwość powstania reakcji alergicznych i podrażnień skóry. Jest to zabieg w pełni naturalny, który przynosi stopniowe efekty. Aktywne trombocyty, które znajdują się w osoczu, wydzielają czynniki wzrostu, dające sygnał do namnażania nowych komórek naskórka, dodatkowo poprawiają mikrokrążenie i pobudzają fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych. Te wszystkie procesy mają istotny wpływ na regenerację skóry, wzmocnienie jej jędrności, wygładzenie i polepszenie wyglądu. 

Jakie są zalety tego typu zabiegu? 

  1. Mała bolesność lub wręcz bezbolesność zabiegu – jest on wykonywany pod znieczuleniem miejscowym, a igły wykorzystywane podczas iniekcji są bardzo cienkie, w związku z czym praktycznie nie odczuwamy bólu, szczypania czy pieczenia w czasie zabiegu. 
  1. Krótki czas zabiegu – całość trwa do maksymalnie 30 minut, w zależności od wielkości obszaru skóry, która musi być poddana zabiegowi. 
  1. Brak długiego okresu rekonwalescencji po zabiegu – pacjent poddany temu zabiegowi wraca do normalnych czynności już następnego dnia. 
  1. Zabieg zapewnia długotrwałe efekty, gdyż osocze stymuluje przebudowę i odnowę komórek skóry na długi okres. 

Zabieg osoczem bogatopłytkowym wymaga kilku powtórzeń. O ilości zabiegów i odstępach czasowych między nimi decyduje lekarz dermatolog, widząc postępy w leczeniu. Najczęściej zaleca się wykonanie minimum trzech zabiegów. W wyniku działania tego typu leczenia możemy spodziewać się stopniowego coraz większego wygładzania cery i widocznego zmniejszenia blizn potrądzikowych. Poprawa jakości skóry następuje w okresie kilku miesięcy po zakończeniu serii zabiegów osoczem bogatopłytkowym. 

Zabieg ten jest sugerowany wszystkim osobom zmagającym się z tym problemem natury estetycznej, bez względu na wiek, płeć czy miejsce lokalizacji blizn. Jedynymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu jest ciąża, karmienie piersią, choroby nowotworowe, problemy z krzepliwością krwi lub przyjmowanie leków, które rozrzedzają krew i wydłużają czas krwawienia. 

Leczenie blizn potrądzikowych przy wykorzystaniu mezoterapii igłowej 

Mezoterapia igłowa jest zabiegiem polegającym na wstrzyknięciu pod skórę specjalnych substancji, które mają pobudzić ją do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych, dzięki czemu dojdzie do wypełnienia blizn potrądzikowych a w związku z tym ich zmniejszenia. Najczęściej jako substancje czynne wykorzystywany jest kwas hialuronowy, aminokwasy, peptydy i inne substancje roślinne. Jako dodatkowy pozytywny efekt zabiegu można wymienić rozjaśnienie kolorytu skóry i jej odżywienie, ze względu na to, że zabieg głęboko nawilża, rewitalizuje i odświeża skórę, przywracając jej prawidłowy koloryt, sprężystość i gładkość. 

Aby całkowicie pozbyć się blizn potrądzikowych, zabieg mezoterapii musi być wykonywany regularnie w odstępach kilku miesięcy. Najczęściej wykonuje się od 4 do 6 mezoterapii mikroigłowych w okresie 1 do 4 tygodni, a następnie zabiegi utrwalające raz w miesiącu lub w kwartale. Wszystko zależy od tego, z jaki dużym problemem mamy do czynienia u pacjenta. 

Nie jest to zabieg bolesny, jednak przy wysokiej wrażliwości pacjenta na ból, może on powodować dyskomfort. W związku z tym, w dobrych klinikach, na życzenie pacjenta przed wykonaniem zabiegu może być zastosowany specjalny krem znieczulający. 

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są: 

  • ciąża i okres karmienia piersią; 
  • aktywny stan zapalny skóry; 
  • choroba cukrzycowa; 
  • choroba alergiczna, alergia na którykolwiek składniki preparatu; 
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew; 
  • skłonność do bliznowców i zmian naczyniowych; 
  • choroba nowotworowa. 

Po zabiegu możemy spodziewać się zaczerwienienia i opuchlizny w miejscu zastosowania terapii. Efekty te mijają po kilku dniach, w związku z tym po tym okresie możemy podjąć zupełnie normalne, standardowe czynności zawodowe. Należy pamiętać, że budowanie nowych włókien kolagenowych i zmiany, jakie następują w skórze, to proces wielomiesięczny. Po tym czasie skóra staje się zauważalnie bardziej wygładzona, blizny są zdecydowanie mniej zauważalne, efekt utrzymuje się długotrwale. 

Co wybrać – osocze bogatopłytkowe czy mezoterapię igłową? 

Próbując odpowiedzieć na to pytanie, warto powiedzieć, że oba zabiegi przynoszą dobre efekty w leczeniu blizn potrądzikowych

Reasumując, wykorzystanie osocza jest metodą w pełni naturalną, w której nie musimy obawiać się powstania reakcji uczuleniowej. Do skóry trafiają substancję, które zostały pobrane z naszego organizmu, zatem zabieg jest bardzo bezpieczny. 

W przypadku mezoterapii igłowej, gdzie podajemy kwas hialuronowy lub inne substancje naturalne, pojawia się możliwość wystąpienia reakcji uczuleniowej, dlatego, jeśli pacjent jest alergikiem powinien zdecydować się na terapię osoczem. 

Po zastosowaniu osocza skóra wygląda dobrze już następnego dnia, natomiast przy mezoterapii igłowej utrzymuje się opuchlizna, która znika stopniowo, nawet do kilku dni. Zatem jeśli pacjentowi zależy na szybkim powrocie do aktywności, pierwszy z zabiegów będzie lepszym rozwiązaniem. 

Te zabiegi między innymi oferuje Klinika Młodości Blanki Pawłowskiej. Specjaliści z wieloletnim doświadczeniem indywidualnie dobiorą najlepszą metodę uwzględniając potrzeby każdego.