Klinika piękna

Usuwanie przebarwień

O piegach mówi się, że dodają twarzy uroku. Jednak niektóre zmiany skórne – na przykład plamy starcze czy melasmy – pojawiające się na policzkach, dekolcie, ramionach czy szyi, nie są mile widziane. Istnieje wiele sposobów na usuwanie takich przebarwień, w zależności od przyczyny ich powstania czy też typu cery pacjenta. O tym, co dokładnie pojawiło się na Twojej skórze i jak można to usunąć, dowiesz się na konsultacjach z dermatologiem.

OPIS ZABIEGU

Zabieg pielęgnacyjny, kosmetyki, a może laser?
W Klinice Młodości w Warszawie wykonujemy kilka zabiegów usuwających przebarwienia na skórze. Wśród nich znajdują się takie opcje, jak:

zabieg wybielający Cosmelan,
laser Q-switch,
peelingi: Lightening, laserowy węglowy oraz chemiczne – wykorzystujące kwas glikolowy, salicylowy albo azelainowy.
To, jaką metodę usuwania przebarwień wybierzemy, zależy od typu skóry danej osoby, oraz od zmian, jakie zachodzą na powierzchni naskórka oraz pod nim. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zapisaniu się na wizytę konsultacyjną, na której razem z lekarzem postanowimy, która metoda ma największe szanse powodzenia – warto zapoznać się ze wskazaniami i przeciwwskazaniami poszczególnych opcji.

Zabiegi całoroczne kontra zabiegi sezonowe
Zazwyczaj na usuwanie przebarwień wybiera się okres jesienny. Dlaczego? Ponieważ zależy nam, by ograniczyć wpływ promieni słonecznych na skórę poddaną zabiegowi – i to zarówno przed, jak i po nim. Wiele metod poprawiania kolorytu skóry, na przykład te wykorzystujące laser, działają bezpośrednio na melaninę. Jeśli więc spróbujemy użyć ich na opalonej skórze, możemy nie uzyskać oczekiwanych efektów. Z kolei, jeśli wystawimy wybielaną skórę na działanie promieni UV, ryzykujemy pojawieniem się nowych przebarwień.

Czy to oznacza, że nie ma szans na usunięcie przebarwień w okresie letnim? W żadnym razie! Konieczne jest jednak wybranie takich rozwiązań, które nie powodują fotoalergicznych i fototoksycznych reakcji. Może to być więc na przykład odżywiające skórę zabiegi Diego Della Palma lub też peeling kwasem azelainowym.

Skóra tłusta, trądzikowa, a może sucha?
Bardzo istotnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na usuwanie przebarwień na twarzy, jest stan cery. Jeśli mamy do czynienia z wykwitami trądzikowymi lub z infekcjami skóry, z zabiegiem należy poczekać do ich wyleczenia. Jednak problem doboru metody do rodzaju cery na tym się nie kończy.

Inną metodę usuwania zmian skórnych stosujemy w przypadku cery tłustej, inną natomiast, gdy mamy do czynienia z przebarwieniami starczymi. Dla przykładu: w przypadku tych pierwszych możemy sięgnąć po peeling chemiczny z kwasem azelainowy lub kremy wybielające, ale metoda może okazać się mniej skuteczna przy przebarwieniach starczych, zlokalizowanych w znacznie głębszych warstwach skóry. W tym wypadku efekty można uzyskać, decydując się na kurację laserową. Z drugiej strony, metody laserowej Q-switch nie stosujemy w przypadku przyjmowania określonych leków, na przykład hormonalnych, czy też posiadających rozrusznik serca. Przykłady można oczywiście mnożyć.

Z powodu mnogości metod usuwania, ich wskazań i przeciwwskazań, przeprowadzamy zawsz wizytę konsultacyjną. Decyzja o wyborze zabiegu zostaje podjęta wspólnie z pacjentem, na podstawie analizy jego zmian skórnych, wieku, przyjmowanych leków oraz innych czynników. W ten sposób możemy podjąć się przeprowadzenia takiej kuracji, która daje szansę na osiągnięcie zamierzonych rezultatów.

FAQ

Cena zależy od zabiegu – warto także pamiętać, że przypadku wielu kuracji efekty pojawiają się dopiero po kilku spotkaniach. Dla przykładu, zabiegi wybielające Diego Della Palma zaleca się wykonać 4 razy, kuracja z produktem Cosmelan trwa 3 miesiące (większa jej część jednak to samodzielna aplikacja kremu przez pacjenta), z kolei liczba zabiegów z wykorzystaniem lasera zależy wyłącznie od rozległości i głębokości plam na skórze.

Ceny pojedynczych spotkań wahają się od 100 do 400 złotych. Usuwanie przebarwień, ponieważ zwykle przeprowadzane jest w serii, często objęte jest rabatem, jeśli decydujemy się na przeprowadzenie całego cyklu w Klinice Młodości.

W cenę zabiegów wchodzą zarówno wykorzystywane w trakcie produkty (maski, kremy, peelingi chemiczne itp., a także produkty do stosowania w domu w przypadku zabiegu Cosmelan), jak i konsultacja przedzabiegowa oraz pielęgnacja już po. Niektóre terapie połączone są z masażami, również wliczonymi w koszt spotkania.

Istotne jest, by pacjent zdawał sobie sprawę, że usuwanie przebarwień nie działa błyskawicznie. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, niekiedy lekko opuchnięta, z kolei kolor zmiany skórnej może się tymczasowo pogłębić. W przypadku terapii laserowej czy peelingu chemicznego skóra w miejscu przebarwienia łuszczy się, aż do momentu odsłonięcia zdrowego naskórka.

Powyższe rezultaty to stan przejściowy. To, kiedy dostrzeżemy pierwsze oczekiwane efekty zabiegów usuwających, zależy od typu terapii. W przypadku Cosmelan zmiany można dostrzec po czasie między 1 a 3 tygodniami, w przypadku peelingu chemicznego czekamy od 2 do 6 tygodni, przy laserze z kolei – od 4 do 6 tygodni. O tym, kiedy pacjent zacznie zauważać różnice, poinformuje go lekarz w czasie konsultacji.