Stres, zła dieta, zmiany klimatu czy uwarunkowania genetyczne mogą prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Aby zatrzymać ten proces coraz więcej osób decyduje się na zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, który przynosi skuteczne efekty jeżeli chodzi o leczenie łysienia. Na czym polega terapia i kto może z niej skorzystać?
Na czym polega zabieg osoczem bogatopłytkowym?
To metoda, która jest zupełnie bezpieczna i bezinwazyjna, po której nie ma ryzyka z wystąpieniem niepożądanych działań. Koncentrat bogatopłytkowy otrzymywany jest z własnej krwi pacjenta, która jest pobierana w niewielkiej ilości. Następnie zostaje odwirowana w specjalnej maszynie wirującej, z której powstaje koncentrat leukocytarno-bogatopłytkowy. Tak uzyskane osocze bogatopłytkowe jest wstrzykiwane za pomocą wielokrotnych wkłuć w skórę głowy. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.
Jak działa zabieg?
Osocze bogatopłytkowe uzyskane z krwi pacjenta pobudza przede wszystkim cebulki do wytwarzania nowych włosów. Czynniki wzrostu znajdujące się w płytkach krwi „pracują na pełnych obrotach”, pobudzając uśpione mieszki włosowe do produkcji nowego włosa. Włosy po wykonanym zabiegu stają się zdrowe, mocne i silniejsze. Zabieg przy użyciu osocza bogatopłytkowego może nie tylko ograniczyć wypadanie włosów, ale jest w stanie powstrzymać proces łysienia.
Kiedy można zauważyć pierwsze efekty?
Pierwsze rezultaty można zaobserwować po upływie 3 miesięcy od wykonania zabiegu, ponieważ tyle czasu trwa faza rozwoju włosa. Po ok. 4 tygodniach hamowany jest proces wypadania włosów a po pół roku następuje znaczna poprawa ich gęstości. Włosy są zdrowe, mocne i odżywione. Należy pamiętać, że u każdego pacjenta ten proces może być różny, dlatego u osób z zaawansowanym łysieniem, warto postawić na kompleksowe leczenie wypadania włosów powtarzać zabieg co miesiąc do uzyskania jak najlepszych efektów.