Uczucie ściągania, zaczerwienienie i szorstkość – to główne objawy towarzyszące przesuszonej skórze. Charakterystyczna jest również nadwrażliwość na kosmetyki, a nawet wodę. Jak przynieść ulgę skórze, która z braku nawodnienia zaczyna chorować i traci naturalne właściwości ochronne?
Przyczyn przesuszania skóry twarzy jest wiele, gdyż wpływ na jej stan mają zarówno uwarunkowania genetyczne, zażywanie leków, zła dieta, liczne schorzenia dermatologiczne i choroby. Jak również nieodpowiednia pielęgnacja, odwodnienie organizmu, niedobór lipidów w warstwie rogowej oraz mniejsza zdolność do wiązania i zatrzymania wody w warstwie naskórka. Nie bez znaczenia jest także wpływ warunków pogodowych, związanych z niskimi temperaturami czy zbyt mocną ekspozycją na słońce.
Jak rozpoznać suchą skórę?
Określenia „sucha skóra” używamy w odniesieniu do typu skóry, która wytwarza mniej sebum niż jej potrzebne. Ze względu na zbyt małą ilość sebum, skórze brakuje lipidów, które są niezbędne do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i odpowiedniej ochrony przed szkodliwymi czynnikami. Można wyróżnić 2 podtypy skóry suchej: odwodnioną – ze względu na zaburzenia wydzielania potu i jednoczesny niedobór naturalnego czynnika nawilżającego oraz odłuszczoną – ze zmniejszoną ilością produkcji łoju.
Z suchą skórą najczęściej zmagają się osoby, które cierpią na atopowe zapalenie i alergie. Największym jej problemem jest podatność na podrażnienia, zmiany alergiczne i infekcje, często powodujące kontaktowe zapalenie skóry.
Ze względu na specyficzne problemy, sucha skóra potrzebuje znacznie większej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Stosunkowo łatwo można zidentyfikować ten typ skóry ze względu na charakterystyczne cechy – matowość, szorstkość w dotyku, a po myciu odczuwalne napięcie i ściąganie. Jest ona cienka, mogą przez nią prześwitywać naczynia krwionośne. Szybciej też niestety starzeje się niż skóra normalna czy tłusta, zazwyczaj pojawiają się na niej wcześniej zmarszczki mimiczne. – wyjaśnia Katarzyna Przyborek, kosmetolog z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.
Pomoc we własnym zakresie – przede wszystkim nawilżanie i natłuszczanie
O skórę suchą należy dbać szczególnie, skupiając się w codziennej, domowej pielęgnacji na jej nawilżaniu i natłuszczaniu. Sięgając po naturalne, dobrej jakości preparaty nawilżające, które dostarczą i zwiążą wilgoć w warstwie rogowej naskórka oraz po kosmetyki natłuszczające, które uzupełnią poziom lipidów i zabezpieczą skórę przed dalszą utratą wilgoci. Wybór produktów na rynku jest duży, ale warto w pierwszej kolejności wybierać te, które zawierają składniki pomagające nawilżyć skórę na wiele godzin, czyli zawierające na przykład: ceramidy, glicerynę, witaminy B3, B5, E i kwas hialuronowy.
W przypadku demakijażu, powinno się sięgać po kosmetyki niezawierające alkoholu, który dodatkowo podrażnia i wysusza skórę. Najlepiej do usunięcia makijażu stosować preparaty dedykowane suchej skórze, zarówno mleczka, emulsje i toniki. Można również stosować płyny micelarne, stworzone z myślą o suchej skórze, nienaruszające warstwy ochronnej naskórka. Sucha skóra twarzy wymaga delikatnego złuszczania, dlatego raz w tygodniu warto zastosować peeling enzymatyczny, a następnie na oczyszczoną z martwego naskórka twarz nałożyć odżywczą maseczkę, na przykład z kwasem hialuronowym, pantenolem, mocznikiem czy z alantoiną.
Profesjonalne wsparcie
Coraz więcej osób zgłasza się do specjalistów z zakresu kosmetologii i dermatologii, poszukując rozwiązania swoich problemów suchej skóry. Gdy codzienna pielęgnacja nie łagodzi objawów, a skóra jest wciąż odwodniona, ściągnięta i szorstka, to sygnał że warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. Pogłębiony wywiad, zrealizowany przez kosmetologa, pozwala przygotować optymalny plan pielęgnacji oraz właściwe dobrać zabiegi, eliminując przeciwwskazania do wykorzystania określonych metod.
Podstawową pielęgnacji gabinetowej suchej i odwodnionej skóry jest dwukierunkowe działanie, polegające na głębokim nawilżaniu skóry i jednocześnie na odbudowywaniu uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego. Do tego procesu można zastosować na przykład mezoterapię bezigłową, infuzję tlenową z wykorzystaniem serum z kwasem hialuronowym, ceramidami, aminokwasami, zabieg Diego Dalla Palma Icon Time, czyli odżywczy zabieg pielęgnacyjny połączony z masażem, jak również mezoterapię mikroigłową, zabieg dermapen z koktajlami nawilżającymi.– mówi Katarzyna Przyborek, kosmetolog z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.
Istotne znaczenie dla stanu każdej skóry, a szczególnie suchej ma również jej regularne złuszczanie, które sprawia że lepiej ona oddycha i wchłania preparaty odżywcze. Dlatego wśród rekomendowanych zabiegów gabinetowych pojawiają się także często zabiegi z wykorzystaniem peelingów chemicznych, na przykład z zastosowaniem kwasu laktobionowego, który przywraca barierę hydrolipidową naskórka, odblokowuje pory, a także zmniejsza widoczność zmarszczek.
Sucha skóra wymaga większej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji, pozytywny wpływ na jej wygląd mają odpowiednio dobrane i regularnie stosowane zabiegi. W przypadku takiej cery warto, aby kosmetolog dodatkowo przygotował plan domowej pielęgnacji, który wzmocni i przedłuży efekt zabiegów gabinetowych.