Karboksyterapia to nowoczesna terapia medyczna wykorzystująca działanie dwutlenku węgla. Co ważne, jest metodą bezpieczną i uniwersalną. Co warto o niej wiedzieć?

Karboksyterapia na zmarszczki – czym jest ten zabieg?

To jeden z najskuteczniejszych zabiegów, którego celem jest usuwanie zmarszczek, ale nie tylko. Wspomniana metoda polega na oddziaływaniu na skórę dwutlenku węgla, który pobudza ją do większej aktywności oraz procesów regeneracyjnych. Karboksyterapia jest polecana zwłaszcza do stosowania w celu ujędrnienia skóry twarzy, okolic szyi i dekoltu. Procedura ta przywraca skórze napięcie, zmniejsza oznaki zmęczenia i ją odżywia. Jest też w stanie wyeliminować nieestetyczne cienie oraz opuchliznę pod oczami.

Komu polecany jest zabieg?

Karboksyterapia na twarz jest zabiegiem odmładzającym, który nie tylko działa przeciwzmarszczkowo, ale także nawilżająco i ujędrniająco. Holistyczne działanie na poziomie skóry właściwej i odbudowa włókien kolagenowych doprowadza do tego, iż karboksyterapia walczy z konkretnymi problemami kosmetologicznymi, będąc przy tym świetną alternatywą dla inwazyjnych metod. Wśród wskazań do zabiegu można wymienić:

  • obrzęk i opuchniętą skórę,
  • cienie oraz worki pod oczami,
  • zmarszczki w okolicy oczu,
  • zmarszczki poprzeczne czoła,
  • poszarzałą i zmęczoną cerę,
  • przesuszoną skórę,
  • utratę owalu twarzy,
  • profilaktykę anti-aging.

Warto podkreślić, że karboksyterapia znajduje zastosowanie nie tylko na zmarszczki, ale służy też do modelowania pozostałych partii ciała. Daje dobre efekty w redukcji tkanki tłuszczowej, usuwaniu cellulitu, poprawie kondycji włosów i zmniejszeniu ich wypadania.

Przygotowanie do zabiegu karboksyterapii

Przed przystąpieniem do zabiegu karboksyterapii, należy się odpowiednio przygotować.

  • na co najmniej 1 tydzień przed zabiegiem należy buforować organizm (pić minimum 1 litr dziennie soku z aronii, żurawin, granatu lub czarnej porzeczki) i pamiętać też o piciu odpowiedniej ilości wody,
  • na 24 godziny przed i po karboksyterapii nie spożywaj napojów alkoholowych,
  • nie zażywaj środków rozrzedzających krew (np. aspiryna),
  • nie przychodź na zabieg na czczo.

Jak wygląda zabieg karboksyterapii?

Dwutlenek węgla aplikowany jest w czasie iniekcji podskórnej do ciała pacjenta. Wskutek tego następuje regeneracja tkanek oraz poprawa mikrokrążenia. Karboksyterapia stymuluje też produkcję kolagenu, dzięki czemu możliwe jest wygładzenie zmarszczek. Skóra uzyskuje też lepsze napięcie i kondycję. Podczas przeprowadzania tej procedury używa się specjalnego urządzenia wyposażonego w bardzo cienką igłę. Za jej pomocą reguluje się temperaturę, jak i ilość podawanego podskórnie gazu. Pacjent może w trakcie karboksyterapii odczuć delikatny dyskomfort, przez uczucie rozpychania pod skórą i lekkie ukłucia. Karboksyterapia twarzy trwa tylko kilka minut. Dłużej zajmuje wykonanie jej na większych partiach ciała, takich jak brzuch (ok.30 minut).

Aby uzyskać pożądane efekty, często trzeba wykonać serię zabiegów. Wiele zależy jednak od stopnia zaawansowania niedoskonałości skórnych. Co ważne, karboksyterapia jest mało inwazyjnym procesem, z uwagi na to, można ją wykonywać nawet 2x w tygodniu. Po zabiegu na skórze może pojawić się zaczerwienienie czy zasinienie, aczkolwiek znika ono już po dwóch dniach po jego wykonaniu.

Karboksyterapia – zalecenia po zbiegu

Pacjent po karboksyterapii może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Należy jedynie pamiętać o tym, aby po przeprowadzonej procedurze nie spożywać napojów alkoholowych, ani nie wykonywać ćwiczeń fizycznych. Odradzane jest też chodzenie do sauny i korzystanie z basenu, aż do czasu całkowitego wygojenia się nakłuć.

Jakie efekty daje zabieg z użyciem dwutlenku węgla?

Karboksyterapia jest skutecznym sposobem na bezpieczny lifting skóry twarzy, okolic oczu, szyi oraz dekoltu. Pozwala na zagęszczenie oraz regenerację skóry. Zmniejsza takie defekty jak: obrzęki pod oczami, kurze łapki, zmarszczki marionetki, zmarszczki mimiczne, redukuje podwójny podbródek, podnosi opadające powieki oraz widocznie napina skórę. Co ważne, na jej efekty nie trzeba długo czekać, gdyż są one widoczne już po pierwszym zabiegu w przeciągu 2-3 dni.

Czy podskórna aplikacja tego gazu jest bezpieczna?

Jak najbardziej. Jest to bezpieczny zabieg medycyny estetycznej. Oczywiście, musi być wykonany przez wykwalifikowanego i doświadczonego kosmetologa przy użyciu wysokiej jakości sprzętu. Dwutlenek węgla jest obecny w ludzkim organizmie w sposób naturalny, natomiast aplikowany w czasie zabiegu zostaje wydalony z niego jako produkt wymiany gazowej. Aby jego podanie było w pełni bezpieczne, specjalista wyklucza wcześniej ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia karboksyterapii.

Karbosyterapia – przeciwwskazania do zabiegu

Karboksyterapia nie jest polecana kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym. Nie powinny się jej poddawać także osoby z: anemią, hemofilią, jaskrą czy ciężkimi chorobami. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest też przyjmowanie antykoagulantów, środków immunosupresyjnych czy leków przeciwzapalnych. Metody tej nie wykonuje się też u pacjentów z: chorobami płuc, niewydolnością nerek, zaburzeniami pracy serca, nieustabilizowanym ciśnieniem krwi, dusznicą czy po przebytym zawale.