Kwas hialuronowy (HA) to związek, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Oprócz tego może być podawany z zewnątrz poprzez wstrzykiwanie go w wybrane miejsce. Tego typu zabieg ma zastosowanie nie tylko w przypadku pojawienia się zmarszczek. Jest zalecany również kobietom, które chcą poprawić kształt i nawilżenie ust.
Jak przebiega zabieg wstrzykiwania kwasu hialuronowego w usta?
HA należy do polisacharydów. Występuje zarówno w organizmie człowieka, jak i innych organizmów żywych (w tym bakterii). Jego synteza zachodzi na wewnętrznej stronie błony komórkowej pod wpływem działania enzymów nazywanych syntezami hialuronianowymi. Po 25. roku życia staje się ona coraz mniej efektywna. W związku z tym, aby zachować odpowiedni stopień nawilżenia skóry i poprawić jej elastyczność oraz jędrność można podawać kwas hialuronowy z zewnątrz.
W 1961 roku pierwszy raz przeprowadzono zabieg z użyciem kwasu hialuronowego. Został on podany pacjentowi z uszkodzoną siatkówką oka. I choć nie miało to nic wspólnego z medycyną estetyczną, to zapoczątkowało erę badań nad właściwościami i działaniem tego związku. Dzięki temu dziś wiadomo, że kwas hialuronowy może być stosowany nie tylko w medycynie ogólnej, ale i estetycznej.
Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest powiększanie oraz nawilżanie ust z jego pomocą. Jeśli jeszcze nie miałaś okazji przekonać się jakie efekty daje taki zabieg, pewnie zastanawiasz się, jak przebiega?
Powiększanie ust kwasem hialuronowym – najczęstsze obawy
Do zabiegu wykorzystuje się HA w formie żelu, który jest zmodyfikowaną formą tego występującego naturalnie w ludzkim organizmie. Jest on wstrzykiwany w wybrane miejsce. Warto zatrzymać się na chwilę na słowie „wstrzykiwanie”, ponieważ u niektórych osób wzbudza niepokój. Jeśli też masz z nim negatywne skojarzenia, możesz porzucić swoje obawy. Zabieg polegający na wstrzykiwaniu HA w usta jest praktycznie bezbolesny. Wszystko, dzięki zastosowaniu znieczulenia (w postaci specjalnego kremu).
Poza tym doświadczony specjalista, który przeprowadza zabieg, dba o to, aby wstrzyknąć HA jak najbardziej precyzyjnie. To również wpływa na zmniejszenie dyskomfortu.
Dodatkowym plusem jest również krótki czas trwania zabiegu. Nie martw się o to, że będziesz musiała spędzić kilka godzin w gabinecie, czy zostać na noc w klinice. Zabieg powiększania i nawilżania ust za pomocą HA trwa z reguły około 30-40 minut.
Oprócz pytań dotyczących tego, czy wstrzykiwanie HA w usta jest bolesne, pojawiają się te dotyczące bezpieczeństwa takiego zabiegu. Kwas hialuronowy to związek, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Dlatego po jego wstrzyknięciu rzadko dochodzi do wystąpienia reakcji alergicznych (o czym świadczy, chociażby fakt, że przed zabiegiem nie wymaga się wykonania testów alergicznych).
Efekty, których możesz spodziewać się po wstrzyknięciu HA w usta
Modelowanie ust kwasem hialuronowym to zabieg praktycznie bezbolesny, bezpieczny i trwa krótko. Brzmi to zachęcająco. Jednak czy efekty, których możesz się po nim spodziewać, są warte zachodu? Jak najbardziej tak – wystarczy spojrzeć, ile kobiet decyduje się na tego typu zabieg.
Kwas hialuronowy ma zdolności do wiązania wody (ciekawostką jest, że 1 gram tego związku może związać nawet 6 litrów wody). W związku z tym po wstrzyknięciu go w usta stają się one bardziej nawilżone. A to oznacza, że będziesz mogła zapomnieć o problemie z przesuszoną skórą warg, która wygląda nieestetycznie i utrudnia zrobienie makijażu.
Poza tym HA chroni skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki temu skóra warg będzie mniej narażona na przesuszenie i pękanie w wyniku mrozu, silnego wiatru czy promieniowania UV.
To nie wszystkie powody, dla których coraz więcej kobiet decyduje się na tego typu zabieg. Wstrzyknięcie HA w usta przywraca im właściwy poziom nawilżenia, a jednocześnie daje efekt powiększenia i modelowania. Dzięki temu usta wyglądają ponętnie (nawet bez użycia szminki).
Podsumowując, wstrzyknięcie HA w usta przywraca ich skórze odpowiedni poziom nawilżenia, sprężystość i jędrność. Pozwala pozbyć się problemu z przesuszoną i pękającą skórą warg, a także uzyskać pożądany stopień wypełnienia oraz kształt ust.
Z reguły ostateczny efekt jest widoczny po mniej więcej dwóch tygodniach od wykonania zabiegu. Jak długo się utrzymuje? Zazwyczaj od pół roku do roku. Po tym czasie HA ulega resorpcji, ale skóra nadal jest bardziej jędrna niż przed zabiegiem. Jeśli chcesz cieszyć się pozytywnymi efektami dłuższy czas, zaleca się regularne powtarzanie zabiegu.
Na koniec pozostaje jeszcze pytanie o przeciwwskazania do wstrzykiwania HA w usta. Choć jest to mało inwazyjny i bezpieczny zabieg, zaleca się, aby unikały go osoby zmagające się ze stanami zapalnymi skóry, a także te, które mają skłonność do tworzenia się blizn przerostowych. Przeciwwskazaniem jest również nadwrażliwość na HA. Poza tym szczególną ostrożność należy zachować w przypadku zdiagnozowania choroby autoimmunologicznej (np. Hashimoto).