Drugi podbródek to defekt estetyczny, który może pojawić się niezależnie od wieku czy płci. Na szczęście są różne sposoby na to, żeby sobie z nim poradzić. Gdy domowe metody (np. aplikowanie kremu połączone z masażem, zdrowe odżywianie, ćwiczenia) nie przynoszą oczekiwanych efektów, z pomocą przychodzi medycyna estetyczna.
Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania drugiego podbródka?
Drugi podbródek powstaje u osób, które mają charakterystyczną budowę anatomiczną tj. cofniętą brodę oraz słabo zarysowaną żuchwę. Jednak nie tylko. Częstym powodem jego pojawienia się jest:
- nieprawidłowa postawa – wbrew pozorom skutki garbienia się nie ograniczają się do bólów kręgosłupa. Może ono stać się przyczyną drugiego podbródka. Dlatego pamiętaj o prawidłowej postawie. Szczególnie jeśli spędzasz dużo czasu, patrząc w dół na ekran smartfona czy laptopa.
- Niedoczynność tarczycy – drugi podbródek może być jednym z sygnałów świadczących o problemach z tarczycą. Inne niepokojące objawy to m.in. nadmierne zmęczenie, trudności z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, wypadanie włosów.
- Niezdrowa dieta – jeśli zawiera dużo cukrów prostych i tłuszczów sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicy podbródka. Dlatego warto ograniczyć spożycie produktów będących ich źródłem, a jednocześnie wprowadzić do diety produkty bogate w antyoksydanty opóźniające proces starzenia. Ich źródłem są np. owoce dzikiej róży, żurawina, cytrusy, truskawki, śliwki, ciemne winogrona, papryka, jarmuż, czerwona kapusta, zielona herbata.
- Podeszły wiek – zmiany kostne, utrata jędrności i elastyczności skóry zwiększają ryzyko pojawienia się drugiego podbródka.
Warto stosować dobrej jakości kosmetyki, wykonywać masaż skóry i przestrzegać zasad zdrowego stylu życia. Dbanie o siebie przynosi dużo korzyści. Jednak nie zawsze domowe sposoby są na tyle skuteczne, aby pozbyć się drugiego podbródka. W takich sytuacjach warto skorzystać z osiągnięć medycyny estetycznej. Poniżej przedstawiamy opis dwóch zabiegów, które mogą Ci pomóc.
Fale radiowe RF – nieinwazyjna metoda rozwiązująca problem z wiotką skórą
Fale radiowe RF to nieinwazyjna metoda pozwalająca zachować młody wygląd pomimo upływu lat. Wykorzystywana jest nie tylko do zmniejszania widoczności zmarszczek. Zabieg polecany jest również w przypadku drugiego podbródka będącego wynikiem zwiotczenia skóry.
Podczas zabiegu wykorzystuje się właściwości fal radiowych. Przepływając przez skórę, powodują zwiększenie temperatury tkanek. Tym samym stymulują naturalne procesy regeneracji, a także sprawiają, że włókna kolagenowe ulegają skurczeniu i napięciu. Dzięki temu bez użycia skalpela skóra wygląda młodziej, a drugi podbródek jest znacznie mniej widoczny. Nie bez powodu fale radiowe RF określane są jako lifting bez użycia skalpela.
Dużym plusem takiego zabiegu są nie tylko dobre efekty pojawiające się niemal natychmiast. Zaletą jest również fakt, że odmładzanie skóry za pomocą fal radiowych jest metodą nieinwazyjną i bezbolesną.
Liposukcja – zabieg umożliwiający usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z podbródka
Przyczyną drugiego podbródka może być również nagromadzenie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. W tym przypadku pomóc może liposukcja, czyli zabieg, który polega na usuwaniu tkanki tłuszczowej z podbródka.
Specjalista wykonujący zabieg wprowadza w wybrane miejsce specjalny roztwór za pomocą cienkiej kaniuli. Ma on działanie znieczulające, a ponadto przyczynia się do rozpuszczenia nadmiaru tkanki tłuszczowej. Następnie jest ona usuwana również za pomocą kaniuli.
Czas trwania zabiegu zależy m.in. od ilości odsysanej tkanki tłuszczowej. Z reguły liposukcja trwa 1-2 godziny.
Efekty nie pojawiają się od razu. Po zabiegu okolice ciała poddawane zabiegowi są opuchnięte. Obrzęk znika po około 3-4 tygodniach.
Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie osoby mogą pozbyć się drugiego podbródka za pomocą liposukcji. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są zaburzenia krzepnięcia krwi, żylaki, skazy naczyniowe, cukrzyca, choroby układu krążenia oraz zmiany zapalne na skórze.
Fale radiowe RF czy liposukcja?
Od dłuższego czasu walczysz z drugim podbródkiem za pomocą domowych metod, ale efekty nie są zachwycające? W takim razie warto zgłosić się do specjalisty, który podczas konsultacji wyjaśni, jak może Ci pomóc, dzięki zabiegom medycyny estetycznej.
Co będzie lepsze w walce z drugim podbródkiem – fale radiowe RF czy liposukcja? Szukając odpowiedzi na to pytanie, należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Jeden z nich jest przyczyna powstania drugiego podbródka. Jeśli jest nią nadmiar tkanki tłuszczowej, lepszym wyborem może okazać się liposukcja.
Z drugiej strony jest ona zabiegiem inwazyjnym. Na efekty czeka się nieco dłużej, ponieważ trzeba czasu, aby zniknął obrzęk. Poza tym istnieją pewne przeciwwskazania wykonania liposukcji. Jeśli drugi podbródek powstał na skutek zwiotczenia skóry, rozważ zabieg z użyciem fali radiowych. Jest on nieinwazyjny i bezbolesny.