Na temat okuloplastyki, a w szczególności zabiegu plastyki powiek – rozmawiamy z panią doktor Joanną Wolanin

Pani doktor, czym zajmuje się okuloplastyka? Czy chodzi tylko o odmładzanie czy też wykonuje się takie zabiegi z powodów zdrowotnych?

Okuloplastyka to zabiegi ze wskazań zarówno kosmetycznych, jak i zdrowotnych. Zmiany powiek bywają nie tylko nieestetyczne, ale mogą być podłożem do rozwoju zmian nowotworowych, stanów zapalnych czy też powodować mechaniczne opadnięcie powiek. Problem polega na tym, że w zwykłym gabinecie okulistycznym, okuliści zazwyczaj nie wykonują takich zabiegów, zaś lekarze medycyny estetycznej nie będący okulistami nie wykonują zabiegów chirurgicznych na powiekach. Pacjenci często oczekują w dużych kolejkach lub borykają się ze zmianami, które w prosty sposób można usunąć.

Z jakimi problemami Pacjenci zgłaszają się najczęściej?

Najczęściej pacjenci zgłaszają się z nadmiarem skóry powiek w celu wykonania blefaroplastyki, czyli plastyki powiek górnych. Na drugim miejscu są to zmiany skórne powiek: kępki żółte, włókniaki, cysty, bardzo częste są też gradówki.

Pacjent zgłasza się do Optidermic i co dalej? Jak wygląda proces kwalifikacji do danego zabiegu?

Pacjent zgłaszający się na wizytę kwalifikacyjną jest wstępnie oceniany okulistycznie pod kątem chorób oczu, przy których zabieg mógłby być przeciwwskazany. Kolejną rzeczą jest oglądanie, mierzenie i ocena współistniejących patologii np. przepuklin tłuszczowych powiek, które są widoczne jako poduszeczki w kącie przyśrodkowym oka. Podczas tego badania dokonuje się oceny, ile i czy należy wyciąć samą skórę, mięsień okrężny oka czy również wspominany tłuszcz oczodołowy. Bardzo ważna jest też ocena wysokości brwi. W przypadku brwi nisko osadzonych zabieg musi być oszczędzający gdyż nadmiarowe wycięcie skory może powodować obniżenie i tak nisko położonych brwi.

Kto najczęściej decyduje się na zabiegi w okolicach oczu?

Na zabieg zdecydowanie częściej decydują się kobiety od około 40 roku życia, głównie ze wskazań estetycznych oraz około 60-70 roku życia, kiedy to  przeważają wskazania okulistyczne. Zabieg plastyki powiek staje się też coraz bardziej popularny wśród mężczyzn.

Na czym polegają takie zabiegi?

Pierwszy etap to dokonanie pomiarów i określenie zakresu wycięcia skóry. Zabieg plastyki powiek wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Podanie znieczulenia to właściwie jedyny nieprzyjemny moment zabiegu. Potem przebiega on całkowicie bezboleśnie. Następnie za pomocą skalpela lub lasera wycina się nadmiar skóry. Brzegi rany zszywa się cienkimi nićmi okulistycznymi. Cały zabieg trwa około 60 min. Czasami Pacjenci twierdzą, że jest mniej bolesny niż wypełnienie ust czy mezoterapia.

Dlaczego zabiegi blefaroplastyki stały się tak popularne?

Po pierwsze dlatego, że dają spektakularne efekty! Po drugie jest to zabieg w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga specjalnego przygotowania. Ostatnią kwestią jest okres rekonwalescencji po zabiegu blefaroplastyki, który jest zbliżony do innych zabiegów na powiekach np. za pomocą plazmy, a efekty są nieporównywalnie lepsze.

Jak długo należy czekać na efekty tego typu zabiegów?

Efekt jest widoczny natychmiastowo, ale jest zaburzony przez obrzęk pozabiegowy, szew lub niekiedy krwiak. Zazwyczaj po tygodniu efekt jest zadowalający gdy zdejmuje się szwy. Pacjenci wtedy zazwyczaj wracają do pracy. Niewielki obrzęk może utrzymywać się dłużej od 1 do 3 miesięcy, ale jest on niewidoczny dla otoczenia. Ostateczny efekt zabiegu można oceniać po około 3 miesiącach. Blizna po wycięciu skóry jest schowana w naturalnej bruździe powieki, stąd nie jest widoczna podczas rozmowy, tylko podczas dłuższego zamknięcia powiek.

Jak Pacjent powinien się przygotować do zabiegu?

Przed zabiegiem zalecamy wykonać podstawowe badania krwi. Pacjent nie powinien być przeziębiony lub przyjmować leków przeciwzapalnych, gdyż wpływają one na rozrzedzenia krwi. Nie wskazane jest też spożywanie alkoholu i innych używek w okresie 72h przed zabiegiem. W przypadku stosowania leków przeciwkrzepliwych typu antagonistow wit. K (np. Sintrom) wskazane jest przestawienie na Clexan po konsultacji z lekarzem rodzinnym. W przypadku osób zdrowych nie ma specjalnych zaleceń.

Jakie są przeciwwskazania i zalecenia po zabiegu?

Przeciwskazaniami do zabiegu są:
– Pemfigoid
– Ciężki zespół suchego oka
– Duża tendencja do bliznowców
– Nieuregulowana cukrzyca
– Ciężkie choroby tkanki łącznej
– Choroba psychiczna
– Uczulenie na leki miejscowo znieczulające
– Ciężkie alergie
– Choroby szyjnego odc. kręgosłupa uniemożliwiające wyleczenie około 1 h w trakcie zabiegu

Należy także zapoznać się z zaleceniami po zabiegu, a więc:
– Przemywanie rany Octaniseptem 3 razy dziennie
– Stosowanie maści Floxal na ranę 2 razy dziennie
– Paracetamol 2 tabletki po zabiegu, potem zazwyczaj
– Pacjenci nie zgłaszają żadnego bólu
– Zimne okłady 3x dziennie
– Unikanie wysiłku fizycznego, pochylania do przodu
– Dla poprawy komfortu zalecane jest stosowanie kropli nawilżających 4x dziennie

IMG 3911 - Na temat okuloplastyki, a w szczególności zabiegu plastyki powiek – rozmawiamy z panią doktor Joanną Wolanin
IMG 3745 1024x768 - Na temat okuloplastyki, a w szczególności zabiegu plastyki powiek – rozmawiamy z panią doktor Joanną Wolanin
IMG 3853 1024x768 - Na temat okuloplastyki, a w szczególności zabiegu plastyki powiek – rozmawiamy z panią doktor Joanną Wolanin
Okuloplastyka 1024x1024 - Na temat okuloplastyki, a w szczególności zabiegu plastyki powiek – rozmawiamy z panią doktor Joanną Wolanin
Okuloplastyka1 1024x1024 - Na temat okuloplastyki, a w szczególności zabiegu plastyki powiek – rozmawiamy z panią doktor Joanną Wolanin

Dziękujemy za rozmowę.