Skóra normalna, to taka skóra gdzie wszystkie jej procesy funkcjonują prawidłowo. Taki rodzaj skóry występuje jedynie u niemowląt i dzieci do okresu dojrzewania. Skóra normalna charakteryzuje się równomiernym promiennym kolorytem, jędrnością, elastycznością i odpowiednim nawilżeniem. W skórze normalnej nie występuje zjawisko nadmiernego wydzielania sebum, co skutkuje brakiem zaskórników i zmian trądzikowych.
Skóra normalna to typ skóry najbardziej pożądany przez osoby dorosłe, niemalże nie realny do osiągnięcia.

jesień

Dlaczego?
Skóra osoby dorosłej poczynając już od okresu dojrzewania ulega różnym procesem zmieniającym jej wygląd, a wpływają na nią:
– zmiany w gospodarce hormonalnej
– ekspozycja na promieniowanie UV
– endogenne (wewnątrzpochodne) starzenie się skóry rozpoczynające się już ok. 25 roku życia
– dieta
– ilość przyjmowanych płynów
– aktywność fizyczna
– pielęgnacja
– stres
– używki
– ilość snu
– różne choroby, nie tylko skóry
– przyjmowane leki

trądzik

Wszystkie te czynniki wpływają znacząco na wygląd i stan skóry. Skóra normalna może przekształcić się w skórę suchą, trądzikową lub np. naczyniową. Współczesna kosmetologia, której celem jest przywrócenie skórze równowagi dąży do osiągnięcia wyglądu skóry normalnej. Wykorzystuje się w tym celu różnorodne  substancje oraz technologie, które potrafią skutecznie walczyć z wszelkimi niedoskonałościami skóry. Istotne jest, aby zdawać sobie sprawę z regularnej pielęgnacji cery zarówno w domu jak i w gabinecie kosmetologicznym. Tylko właściwa pielęgnacja i racjonalny świadomy zdrowy tryb życia pozwolą nam cieszyć się piękną „normalną” skórą i opóźnić proces starzenia.

woda