Peelingi chemiczne to wszelkie substancje chemiczne, które po aplikacji na skórę, reagują z jej powierzchniowymi warstwami, przez co dochodzi do ich złuszczania.W przypadku kosmetycznych peelingów chemicznych, efekt złuszczenia następuje poprzez rozluźnienie połączeń międzykomórkowych pomiędzy komórkami najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka (warstwy rogowej), a cementem międzykomórkowym.

Peelingi chemiczne stosowane w kosmetologii mają szereg drogocennych .działań. Można je wykorzystywać  w walce z wieloma problemami skóry. Wskazaniami są objawy starzenia się skóry (zmarszczki, utrata jędrności skóry), zmiany barwnikowe (przebarwienia pozapalne, przebarwienia po nadmiernej ekspozycji na słońce, plamy soczewicowate), nadmierny łojotok skóry twarzy, dekoltu, pleców, wypryski, rozszerzone pory, blizny potrądzikowe, trądzik różowaty. Peelingi chemicze poprawiają stan bariery skórno-naskórkowej, wspomagają przenikanie innych substancji stosowanych zewnętrznie na skórę, pobudzają produkcję fibroblastów do produkcji kolagenu, rozjaśniają skórę oraz poprawiają jej koloryt.

Na moc peelingu chemicznego ma wpływ wiele czynników. Zależy ona od pH oraz stężenia, od rodzaju dobranego kwasu. Im wyższe stężenie kwasu, a niższe pH tym większa jest moc kwasu, co ma wpływ na doskonałe efekty terapeutyczne.

Większość kwasów uwrażliwia skórę na działanie promieni słonecznych, dlatego zabiegi z kwasami wykonuje się na jesień/wczesną zimę. Po każdym zabiegu obowiązuje ochrona skóry kremami z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Na rynku możemy wyróżnić wiele peelingów chemicznych. Dzieli je się na α-hydroksykwasy, a najpopularniejszy z nich to kwas migdałowy i kwas glikolowy i β-hydroksykwasy (kwas salicylowy). Poza najbardziej znanymi kwasami wyróżnia się również:

Kwas pirogronowy, kwas azelainowy, kwas retinowy, kwas ferulowy, kwas szikimowy, kwas jabłkowy, kwas mlekowy.

Kwas pirogronowy- jest złotym standardem w przypadku skór problematycznych, trądzikowych, tłustych. Ma działanie antybakteryjne i sebostatyczne, drażniące.

Kwas azelainowy- należy do najbardziej efektywnych substancji wybielających, zmniejsza przebarwienia potrądzikowe, pozapalne, po poparzeniach. Działa bakteriobójczo, przeciwzaskórnikowo, może być stosowany przy trądziku różowatym, zmniejsza rumień skóry. Kwas azelainowy nie wywołuje reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych- może być stosowany latem i na dzień. Doskonały dla każdego rodzaju skóry niezależnie od wieku.

Kwas migdałowy- zaletą tego kwasu jest to, że może być stosowany całorocznie. Działa powierzchownie, nie ma działania drażniącego, nie uwrażliwia skóry na działanie promieni słonecznych. Oczyszcza skórę, działa przeciwbakteryjnie, łagodzi stany zapalne. Ogranicza wydzielanie sebum, rozjaśnia przebarwienia i niweluje blizny. Zmniejsza oznaki fotostarzenia się skóry.

Kwas glikolowy- najczęściej wykorzystywany kwas w kosmetyce. Ma małą cząsteczkę dzięki czemu penetruje w głębsze warstwy skóry gdzie stymuluje odnowę komórkową i pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu. Poza działaniem złuszczającym nawilża i rozjaśnia przebarwienia.

Powierzchowne peelingi chemiczne są jednymi ze skuteczniejszych, nieinwazyjnych zabiegów kosmetycznych. Efekty po zabiegu udowadniają jak ogromny potencjał drzemie w tych małych cząsteczkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *