Przez cały rok czekasz na słońce, ale kiedy już przyjdzie – radość miesza się z zażenowaniem. Spocone dłonie są problemem podczas przywitania. Plamy pod pachami potrafią zniszczyć najpiękniejszą kreację, a krople potu nad ustami sprawiają, że przez cały dzień czujesz się nieświeżo. Ale nie martw się! Z potem też można walczyć i to skutecznie, ale najpierw poznaj wroga.
Pocenie się a nadpotliwość
Samo pocenie się jest mechanizmem obronnym, który służy regulacji temperatury naszego ciała. Chroni nas m.in. przed przegrzaniem czy udarem słonecznym. Każdy z nas ma ok. 2 mln gruczołów potowych na całym ciele. Nie ma ich tylko na wargach. U zdrowego człowieka gruczoły te wydzielają ok. 1 litra potu dziennie.
Dwa rodzaje gruczołów
Pot jest produkowany przez dwa rodzaje gruczołów
– ekrynowe, to te rozmieszczone na całym ciele, szczególnie w okolicy pach, dłoni, czoła
– apokrynowe, które znajdują się głównie w dołach pachowych, w okolicy narządów płciowych, twarzy i owłosionej skóry głowy.
Gruczoły ekrynowe pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę ciała dlatego, że wydzielają również sól. Składnik ten wiąże wodę, która parując schładza ciało.
Gruczoły apokrynowe najintensywniej „działają” w okresie dojrzewania i nie regulują temperatury. Te gruczoły uaktywniają się podczas stanów emocjonalnych, takich jak strach. Wydzielana przez nie substancja powoduje szybkie namnażanie się bakterii, które mają nieprzyjemny zapach. Sam pot jest bezwonny.
Jak walczyć z potem?
Higiena to podstawa
Brzydko pachnący pot najczęściej zatrzymuje się we włosach, dlatego warto pamiętać o depilacji pach. W tej kwestii możesz skorzystać z depilacji woskiem Lycon z oferty Kliniki Młodości. Po wakacjach zapraszamy też na epilację, czyli usuwanie zbędnego owłosienia specjalnym laserem.
Ogromne znaczenie w kwestii pocenia się ma również nasze ubranie. Unikaj obcisłych strojów, butów z tworzywa sztucznego. Warto pamiętać, że tkaniny naturalne takie jak: len, bawełna jedwab – dobrze wchłaniają pot i przepuszczają powietrze, co sprawia, że skóra mniej się poci i dłużej pozostaje świeża.
Ogromne znaczenie ma też obuwie, dlatego: noś wyłącznie własne buty, w lecie sandały i tylko z tworzyw naturalnych. Jeśli jest taka potrzeba używaj środków zmniejszających wydzielanie przykrego zapachu (talk, dezodorant, preparaty absorbujące wilgoć). Noś tylko bawełniane skarpety i często je zmieniaj. Osoby z nadwagą powinny używać talku w fałdach skórnych.
Odpowiednia dieta
Potliwość wzmacniają m.in. kawa, mocna herbata, alkohol. Problem z potem mogą mieć też sympatycy ostrych, czy rozgrzewających przypraw takich jak:
- pieprz
- chilli
- cynamon
- imbir
- kurkuma.
Dodatkowo zjadanie czosnku i cebuli w dużych ilościach spowoduje przykry zapach potu.
Dlatego zwłaszcza w czasie upałów warto zamienić orientalne przyprawy na zioła. Pij napary i herbatki z mięty pieprzowej , korzenia łopianu lub szałwii. Nie zapominaj też o nawadnianiu się. W czasie upałów powinniśmy wypijać od dwóch do trzech litrów wody. Pijąc mało osłabia się krążenie, mogą wystąpić bóle głowy i skurcze mięśni.
Zabiegi kosmetyczne
Cennym orężem w walce z nadpotliwością są profesjonalne zabiegi kosmetyczne, które znajdziesz w ofercie Kliniki Młodości.
Botox
Ostrzykiwanie toksyną botulinową miejsc dotkniętych hiperhydrozą, czyli nadpotliwością blokuje nerwy zaopatrujące gruczoły potowe, co zapobiega wydzielaniu przez nie potu na okres od 6 miesięcy do roku. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej sprawdzi się w walce z nadpotliwością m.in. dłoni, stóp, czoła, miejsca nad górną wargą.
Termolifting mikroigłowy RF
Zabieg polega na wypaleniu gruczołów potowych. Przy rf mikroigłowej wbija się w skórę głowicę z igłami i działa wysoką temperaturą. Zabieg jest bolesny, dlatego wykonuje się go w znieczuleniu. Należy wykonać dwa zabiegi w odstępie miesięcznym. Zabieg ten działa dłużej niż botoks. Jego efekty utrzymują się, co najmniej rok, potem następuje stopniowa regeneracja
gruczołów potowych. Zabieg ten najczęściej służy do walki z nadpotliwością pach i dłoni. Spokojnie można z niego korzystać przez cały rok, również latem.