Wśród klientek istnieje przekonanie o inwazyjności zabiegu mezoterapii, wiele z nich obawia się krwiaków i długiego okresu gojenia po zabiegu. Klientki obawiają się także zmiany rysów twarzy. Dodatkowo, kiedy decydują się na znalezienie odpowiedniego miejsca, przytłoczone są skomplikowanymi nazwami produktu, dlatego, pomimo chęci, nie jest im łatwo samodzielnie wybrać usługę i zapisać się na mezoterapię.
Wychodząc naszym klientkom naprzeciw ujęliśmy wszystkie najczęściej poruszane kwestie dotyczące zabiegu, a inspiracją do tego artykułu były autentyczne rozmowy z pacjentkami podczas konsultacji.
Tekst uzupełniony jest o autorskie zdjęcia przed i po zabiegu. Z artykułu dowiesz się:
⦁ Na czym polega zabieg mezoterapii igłowej?
⦁ Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?
⦁ Czy zabieg jest bolesny i jak wygląda się po zabiegu?
⦁ Jakie preparaty wykorzystujemy przy zabiegu i jakich efektów możemy się spodziewać?
⦁ Dodatkowo wyróżniliśmy nazwy zabiegów, które z łatwością można odnaleźć w naszym cenniku w aplikacji Booksy.
Mezoterapia igłowa jest metodą polegającą na podaniu preparatu bezpośrednio do skóry za pomocą igły i strzykawki – po wcześniejszym znieczuleniu miejsca zabiegowego. Zabieg ten wywodzi się z klasycznej medycyny, w której wykorzystywany jest do podawania leków na przykład w postaci szczepień.
Mezoterapia igłowa jest zabiegiem, w którym nakłuwa się skórę w celu podania substancji aktywnych dla osiągnięcia różnorodnych efektów estetycznych.
Dzięki stosowanemu znieczuleniu miejscowemu (maść z lidokainą) zabieg jest komfortowy i zazwyczaj odczuwalny jest na 3 w skali od 1 do 10, co w rankingu inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej jest najniższym wynikiem.
Pierwszym powodem, dla którego mezoterapia jest niezwykle skuteczna jest sama technika podawania preparatu. Już podczas nakłucia skóry, powstaje mikrouraz, który stymuluje produkcję nowego kolagenu. Dostajemy zatem efekt dwa w jednym.
Ponadto składniki aktywne preparatu, dostarczane są dzięki odpowiedniej długości igły bezpośrednio do żywych warstw skóry, gdzie zachodzą wszystkie istotne dla urody procesy.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kremy i zabiegi pielęgnacyjne nie są w stanie dać chociażby minimalnie podobnych efektów do mezoterapii, ponieważ warstwa rogowa naskórka daje nam ograniczoną możliwość wchłaniania preparatu. Przenikanie substancji aktywnych warunkują także inne czynniki, takie jak: stan zdrowia, wiek, ciśnienie przepływu krwi, pora dnia, klimat i temperatura, a także sama formuła kosmetyku, przez co sama pielęgnacja ma swoje ograniczenia i bywa niewystarczająca przy niektórych problemach skórnych. Nie jest więc możliwe uzyskanie stu procentowej wchłanialności substancji aktywnych poprzez aplikowanie kosmetyku na skórę. Najwyższą skuteczność odżywienia skóry uzyskuje się poprzez zastosowanie techniki pomijających barierę naskórkową, a mezoterapia igłowa daje w tym przypadku najwyższą skuteczność. Wskazaniami do wykonaniu zabiegu z zastosowaniem techniki mezoterapii igłowej są wiotkość i odwodnienie skóry twarzy, zmarszczki, przebarwienia, schorzenia skóry, takie jak: atopia, egzemy, łuszczyca, łysienie.
Zabieg mezoterapii igłowej jest zabiegiem skutecznym i przy tym obarczonym niewielkim ryzykiem wystąpienia powikłań, zalicza się do nich: niewielkie zasinienia, miejscowa reakcja alergiczna na składniki preparatu. Ponadto mezoterapia wpływa na poprawę kondycji skóry, nie wpływając na zmianę rysów twarzy.
Niektóre pacjentki mimo posiadanej wiedzy na temat zabiegu, podświadomie obawiają się wyglądu po wykonanej mezoterapii. Dlatego poniżej przedstawiam zdjęcia „po”, w celu rozwiania wątpliwości. Na fotografii pierwszej skóra wrażliwa zaraz po wykonaniu zabiegu (Fot. 1).
Fotografia 1. Skóra wrażliwa natychmiast po mezoterapii nawilżającej: występuje lekkie zaczerwienienie, delikatna tkliwość skóry.
Źródło zdjęcia: praktyka własna, zastrzeżone prawami autorskimi.
Podstawowymi i głównymi efektami, które możemy uzyskać dzięki mezoterapii igłowej jest natychmiastowe nawilżenie zwiotczałej, zmęczonej i poszarzałej skóry. W tym celu wykorzystuje się kwas hialuronowy w formie nieusieciowanej, czyli o „luźnych wiązaniach”, które w 100% zostaną wchłonięte i zmetabolizowane w komórkach skóry. Efektem zabiegu jest natychmiastowe związanie wody przez kwas hialuronowy co ujędrnia i koi zmęczoną skórę.
W naszej klinice do mezoterapii nawilżającej wybrane zostały preparaty z dwóch „półek cenowych”. Preparaty premium oraz preparaty podstawowe. Preparaty premium są wyrobami klasy medycznej, o działaniu udowodnionym klinicznie. Tańsze odpowiedniki, wysokiej jakości, ampułki przeznaczone do mezoterapii igłowej posiadają odwzorowany skład. Preparaty różni cena, ze względu na klasyfikacje produktu. Efektami obu zabiegów jest natychmiastowo nawilżona skóra, poprawa jej jakości i jędrności.
Mezoterapia nawilżająca i mezoterapia nawilżająca premium
Mezoterapia nawilżająca premium to zabieg, w którym do wyboru mamy preparaty takie jak Aqua Shine BTX czy Neauvia Hydrodeluxe, natomiast do podstawowej mezoterapii nawilżającej wykorzystuje się między innymi Cytocare. Preparaty łączy wysokie stężenie kwasu hialuronowego w miligramie preparatu. Jeśli posiadasz skórę odwodnioną z pierwszymi oznakami starzenia lub ostatnio nie dosypiasz i zauważyłaś pogorszenie stanu skóry, ten zabieg jest dla Ciebie. W przypadku tych produktów najlepsze efekty uzyskuje się po wykonaniu serii około 4 zabiegów.
Mezoterapia nawilżającą redukującą zmarszczki
Ten rodzaj mezoterapii dobieramy, kiedy pacjentka posiada skórę znacznie odwodnioną z widocznymi zmianami w postaci utrwalonych bruzd nosowo-wargowych czy drobnych linii mimicznych. W tym przypadku do mezoterapii igłowej stosujemy wzbogacone preparaty, które łączą nieusieciowany kwas hialuronowy z cząsteczkami średnio usieciowanego kwasu np. Restylane Skin Booster. Dzięki temu połączeniu przy zabiegu pozbywamy się niechcianych załamań skóry, a efekty utrzymują się około 9 miesięcy (Fot. 2 Efekt przed i po natychmiast po zabiegu).
Fotografia 2. Efekt przed i po z opracowaniem bruzd nosowo-wargowych. Efekty utrzymują się do 9 miesięcy.
Źródło zdjęcia: praktyka własna, zastrzeżone prawami autorskimi.
Mezoterapia rozjaśniająca
Kolejną odmianą mezoterapii proponowaną w Klinice Młodości jest mezoterapia rozjaśniająca.
Wskazaniami do wykonania tego zabiegu są przebarwienia i trudno gojące się skazy potrądzikowe, trądzik różowaty czy też atopia i egzemy skórne. W tym przypadku wybieramy koktajl witaminowy wzbogacony o glutation i silne antyoksydanty, które przyspieszają proces gojenia się zmian, rozjaśniają skórę, wpływają na „uspokojenie” melanocytów, czyli działają u źródła przebarwień. Mezoterapia rozjaśniająca zapobiega powstawaniu blizn i wpływa na ujednolicenie kolorytu skóry oraz poprawę jej ogólnej kondycji. Dla osób z trądzikiem różowatym jest to alternatywa dla zabiegów laserowych i leczenia aptecznego, mezoterapia ta łączy zarówno komponentę leczniczą, jak i upiększającą.
Ponadto mezoterapię w przeciwieństwie do laserów wykonywać można w ciągu całego roku, efektem po zabiegu jest wyciszenie rumienia, złagodzenie zmian skórnych oraz profilaktyka- terapię układamy w sposób minimalizujący ryzyko zaostrzenia choroby. Zabieg mezoterapii rozjaśniającej najlepiej jest wykonywać w serii 4 zabiegów. Poniżej przedstawione jest zdjęcie przed i tydzień po pierwszym zabiegu (fot.3).
Fotografia 3. Mezoterapia stymulującym koktajlem rozjaśniającym, pierwsze efekty po zabiegu. Usunięcie mniejszych przebarwień, rozjaśnienie większych.
Źródło zdjęcia: praktyka własna, zastrzeżone prawami autorskimi.
Mezoterapia okolicy oka
Dla osób z problematyczną okolicą oka proponujemy mezoterapię igłową nawilżającą, odżywiającą skórę oraz rozjaśniającą cienie pod oczami. Zabieg zaleca się wykonywać w serii około 4 zabiegów co 2 do 4 tygodni. Na poniższym zdjęciu efekt przed i natychmiast po pierwszym zabiegu (fot. 4).
Fotografia 4. Mezoterapia okolicy oka zdjęcia przed i natychmiast po zabiegu: brak zasinień, widoczne rozjaśnienie.
Źródło zdjęcia: praktyka własna, zastrzeżone prawami autorskimi.
Dr. CYJ
Łysienie androgenowe, plackowate, idiopatyczne, po ciąży czy też związane z wiekiem leczy się także za pomocą mezoterapii igłowej. W tym celu proponujemy najskuteczniejszy preparat o nazwie handlowej Dr. CYJ, a dodatkowo również mezoterapię osoczem bogatopłytkowym. Dzięki tym dwóm zabiegom normalizujemy stan skóry głowy, przywracamy jej komfort, stymulujemy zanikające i osłabione mieszki włosowe do wzrostu zdrowych, wzmocnionych włosów. Efektami zabiegu jest przyspieszony wzrost włosów, wzmocnienie łodygi włosa, wyrośnięcie nowych małych włosów potocznie nazywanych baby hair. Terapię najlepiej jest wykonywać w serii 4 zabiegów, natomiast pierwsze efekty widoczne są po dwóch tygodniach.
Osocze bogatopłytkowe
Osobom, chcącym w naturalny sposób zadbać o urodę lub uczulonym na składniki preparatów do mezoterapii, proponujemy mezoterapię igłową z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego, jest to tak zwany wampirzy lifting. Wskazaniami do jego wykonania jest nagła lub przewlekła utrata włosów, pierwsze i zaawansowane zmarszczki, utrata jędrności skóry, trądzik różowaty, blizny i przebarwienia. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest uniwersalnym i doskonałym rozwiązaniem, ponieważ składniki krwi pobrane do zabiegu różnicują się w inteligentny sposób i na wielu poziomach, wpływając tym samym na różnorodne problemy skóry i jej przydatków. Efektem zatem może być ujędrnienie skóry, spowolnienie procesów starzenia, regulacja wydzielania sebum, redukcja rumienia towarzyszącego skórom naczyniowym i dotkniętym trądzikiem różowatym, a także wygładzenie drobnych zmarszczek i likwidacja cieni pod oczami. Poniżej fotografie efektów w trakcie terapii osoczem bogatopłytkowym stosowanym na skórę głowy w przebiegu łysienia (fot.5), a także zdjęcie przedstawiające dekolt po zastosowaniu osocza w celu ujędrnienia skóry, dwa tygodnie po pierwszym zabiegu (fot. 6).
Fotografia 5. Przed i w trakcie terapii osoczem bogatopłytkowym. Wyraźna poprawa gęstości włosów.
Źródło zdjęcia: praktyka własna, zastrzeżone prawami autorskimi.
Fotografia 6. Dwa tygodnie po pierwszym zabiegu osocza bogatopłytkowego. Widoczne ujędrnienie i wygładzenie skóry. Ujednolicony koloryt (dekolt).
Źródło zdjęcia: praktyka własna, zastrzeżone prawami autorskimi.
– „Zabiegi z zastosowaniem mezoterapii igłowej niewątpliwie należą do moich ulubionych, a dzięki nim także moje klientki cieszą się piękną skórą. Jeżeli jesteś zainteresowana wykonaniem u siebie mezoterapii zapraszam na konsultację, przy której ustalimy model działania i wybierzemy odpowiedni preparat.” – Joanna Marchewska: pielęgniarka, kosmetolog.