W czasie ciąży i okresu karmienia nie wszystkie zabiegi kosmetyczne i kosmetologiczne możemy wykonywać, ze względu na zmieniającą się gospodarkę hormonalną kobiety czy ryzyko przedostania się niektórych substancji do krwi, a przez to do dziecka lub pokarmu.

Jednak nie oznacza to, że w tym okresie kobiety nie mogą o siebie dbać- istnieją zabiegi bezpieczne dla mamy i dziecka.

Jednym z nich jest infuzja tlenowa. Jest to całkowicie nieinwazyjny zabieg, podczas którego składniki serum zostają wtłoczone do skóry przy pomocy hiperbarycznego tlenu. Efektem zabiegu jest promienna, rozświetlona i nawilżona skóra, odtoksyczniona i dobrze ukrwiona.

Ze względu na działanie estrogenu na orgaznizm kobiety jej skóra staje się bardziej elastyczna i przyjemna w dotyku, ale także zaburzona zostaje jej warstwa lipidowa- staje się sucha, wrażliwa, podatna na podrażnienia. Polecane w tym czasie są także zabiegi nawilżająco- odżywcze, przeciwdziałające powstawaniu przebarwień oraz przeznaczone dla skóry suchej i wrażliwej. Uzupełniają one ochronna warstwę naskórka ograniczając utratę wody ze skóry, zmniejszają podrażnienia i uczucie ściągnięcia oraz chronią skórę przed powstawaniem melazmy.

W czasie ciąży nie należy rezygnować z peelingów, które usuwają martwe komórki naskórka. Tak przygotowana skóra będze lepiej wchłaniała nakładane na nią składniki aktywne zawarte w serum, maseczce czy kremie. Trzeba jedynie pamiętać, że może to być jedynie delikatny piling mechaniczny (drobnoziarnisty piling, mikrodermabrazja czy piling wodny) lub enzymatyczny. Z pozostałymi rodzajami złuszczania lepiej poczekać do zakończenia karmienia.

W Klinice Młodości wszelkie zabiegi dobieramy indywidualnie do potrzeb każdej Klientki. Po przeprowadzeniu wywiadu kosmetycznego i wykluczeniu przeciwwskazań możemy zaproponować przyszłym mamom infuzję tlenową, zabiegi pielęgnacyjne Diego Dalla Palma (Icon Time, Whitelight lub Cell Detoxium), manicure i pedicure oraz masaże stóp lub pleców przeznaczone dla kobiet w ciąży. Mają one na celu delikatny drenaż limfatyczny przynoszący ulgę nogom i przeciwdziałający obrzękom,ale także relaks i odprężenie.

W czasie ciąży należy zrezygnować z zabiegów z użyciem laserów, prądów, ultradźwięków. Zabronione są także zabiegi wyszczuplająco- drenujące: endermologia, body wrapping (guam), drenaż limfatyczny przy użyciu sprzętów czy zabiegi antycellulitowe. Podwyższają one ciśnienie krwi, a zawartość antycellulitowej kofeiny może doprowadzić do zbytniego przekrwienia i rozgrzania skóry. Należy także zrezygnować z zabiegów iniekcyjnych- tatuażu, makijażu permanentnego, mezoterapii igłowej, botoksu i innychz zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, gdyż istnieje ryzyko infekcji i niepożądanych reakcji organizmu kobiety.

Szczególną uwagę należy zwrócić na składy stosowanych kosmetyków. W czasie ciąży i karmienia należy unikać retinolu i jego pochodnych (wysokie stężenie wit. A może uszkadzać płód), alg (zawierają jod, który w dużej ilości może być szkodliwy dla dziecka), kwasów w dużym stężeniu, parabenów oraz olejków eterycznych.

Zabiegów nie należy wykonywać w 1 trymestrze ciąży, gdyż jest to okres w którym najczęściej dochodzi do poronień, a także dziecko rozwija się najintensywniej. W kolejnych miesiącach, jeśli nie ma przeciwwskazań, jak najbardziej przyszła mama powinna zadbać o swoją skórę i dobre samopoczucie w gabinecie.