Trądzik różowaty to przewlekła choroba występująca na skórze twarzy. Skóra z trądzikiem różowatym jeszcze przed wystąpieniem objawów charakteryzuje się dużą wrażliwością chociażby na nietolerancję kosmetyków.

Choroba ta rozwija się na podłożu zaburzeń naczyniowych i łojotoku, a rozpoczyna się około 30 roku życia cechując się przerywanymi okresami zaostrzeń i remisji.

Występuje w trzech postaciach:

  • rumieniowo-naczyniowej
  • grudkowo-krostkowej
  • przerosłej

Etiologia tego schorzenia jest dość złożona i nie do końca poznana. Często zakłada się predyspozycje genetyczne, nadreaktywność naczyń skóry, czynniki egzogenne (stres, słońce, ciepło ) ,czynniki pokarmowe (kawa, alkohol, ostre przyprawy), zaburzenia hormonalne, infekcje miejscowe ( zakażenie drożdżakami, nużeniec). Trądzik różowaty to choroba nieuleczalna, jednak osoby cierpiące na to schorzenie mogą złagodzić jego objawy zmieniając styl życia, stosując odpowiednią pielęgnację i unikając pewnych aspektów życia codziennego. Jest to m.in:

  • długotrwałe przebywanie na słońcu (należy stosować wysokie filtry przeciwko promieniowaniu UVA i UVB),
  • stres i alkohol,
  • przebywanie w bardzo wysokich lub bardzo niskich temperaturach,
  • długotrwałe przebywanie w bardzo niskich lub wysokich temperaturach,
  • długotrwałego przebywanie na wietrze,
  • nadmierne ćwiczenia fizyczne,
  • kawa, herbata, ocet, musztarda, ostre sery,
  • sterydy.

Najczęstszymi objawami jest rumień napadowy, teleangiektazje, obecność grudek, krost i przerost nosa(tzw. rhinophyma). Wykwity umiejscowione są najczęściej w części środkowej twarzy. Do leczenia trądziku różowatego wykorzystuje się odpowiednie leki, kurację kwasem azelainowym, lasery naczyniowe i terapię światłem. Zbadano, iż kwas azelainowy jest terapią bezpieczną zmniejszającą grudki zapalne i krosty, a także rumień twarzy.

W terapii trądziku różowatego bardzo istotna jest właściwa pielęgnacja oparta na kosmetykach o delikatnym, ale skutecznym działaniu. Należy zaprzestać używania mydła, toników na bazie alkoholu, a zastąpić je delikatnymi produktami myjącymi nie zawierającymi drażniących środków myjących. Do osuszenia twarzy używać delikatnych, miękkich ręczników. Bezwzględnie zabronione jest używanie gruboziarnistych peelingów i kremów na bazie alfa-hydroksykwasów. Nie ma przeciwwskazań odnośnie wykonywania makijażu, jednak kosmetyki których używamy powinny być delkiatne, bez środków zapachowych, sztucznych barwników, oleju parafinowego, wazeliny, silikonów. Warto wprowadzić do diety suplementy zawierające składniki wzmacniające ściany naczyń krwionośnych i poprawiających krążenie. Składy kosmetyków pielęgnacyjnych powinny być oparte na: bioflawonoidach, witaminie C i K, ekstraktach roślinnych takich jak: kasztanowiec zwyczajny, ruszczyk kolczasty, miłorząb japoński, wąkrota azjatycka, dzika róża, które wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne, zmniejszają zaczerwienienia i wyrównują koloryt skóry, a także łagodzą podrażnienia i stany zapalne.