Trychologia to dziedzina skupiająca się na problemach włosów i skóry głowy. Świadomość społeczeństwa w kwestii znaczenia zadbanego wyglądu jest coraz większa, a włosy to ważny atrybut wizerunku każdego człowieka.Stres, nieprawidłowa dieta, zanieczyszczenie środowiska, leki – wszystkie te czynniki mogą prowadzić do wypadania włosów i zaburzeń skóry głowy, które skłaniają pacjentów do poszukiwania odpowiedniego specjalisty.

Trycholog stara się w holistyczny sposób dotrzeć do źródła problemu i pomóc pacjentowi w walce z dolegliwościami. Wizyta u trychologa rozpoczyna się od bardzo dokładnego wywiadu, obejmującego pytania na między innymi na temat historii rodzinnej, stanu zdrowia, stylu życia i sposobów dbania o włosy. Trycholog następnie wykonuje badanie trychoskopem, czyli specjalną mikrokamerą pozwalającą obejrzeć włosy i skórę głowy w znacznym powiększeniu. Trychoskopia umożliwia bezbolesne różnicowanie różnych typów łysienia czy zaburzeń skóry głowy.

Zwieńczeniem konsultacji trychologicznej jest zalecenie specjalnego planu, który obejmuje specjalistyczne zabiegi (między innymi mezoterapia czy karboksyterapia), preparaty do kuracji domowej i suplementy. W przypadku wątpliwości lub potwierdzenia diagnozy trycholog może zalecić konsultację u lekarza lub wykonanie badań laboratoryjnych.

Nie należy zwlekać z wizytą u trychologa, ponieważ wiele problemów natury trychologicznej nasila się z czasem i późna interwencja może doprowadzić do gorszych efektów, niż podczas szybkiej reakcji i błyskawicznego wdrożenia terapii. Trycholog jest partnerem w walce o zdrową skórę głowy i gęste, mocne włosy.