Dla niektórych to pamiątki po wydarzeniach z życia: czasem zabawnych, pełnych beztroski, a czasem niebezpiecznych i bolesnych. Blizny po niewielkich i płytkich zranieniach dosyć szybko znikają. Te po głębokich ranach często szpecą całe życie. Sprawdźmy jakie są rodzaje blizn i jak możemy się ich pozbyć.
Blizna to ślad po zranieniu skóry. Bywa, że stanowi ona problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny. Jeżeli chodzi o głębokie rany – najmniej uciążliwe są z reguły te po operacjach. Czyli takie, które zostały zrobione w kontrolowany sposób. Najwięcej problemów stwarzają blizny rozległe, nieprawidłowe – twarde, zgrubiałe, szarpane. Na szczęście są sposoby na przyspieszenie ich gojenia. W przypadku pielęgnacji blizn bardzo istotny jest czas. Im szybciej zadziałamy – tym większe prawdopodobieństwo, że przyniesie to wymagane rezultaty.
Na początku każda blizna jest delikatnie różowa. Z czasem blednie i przybiera kolor mleczno-perłowy. Blizny są pozbawione tzw. przydatków czyli gruczołów łojowych i mieszków włosowych.
Jak wspomóc proces gojenia się blizn?
Im wcześniej zaczniemy prawidłowo dbać o bliznę, tym mniej będzie ona widoczna. Choć najskuteczniejsze w walce z tym procesem jest stosowanie odpowiednich kosmetyków i zabiegów, musimy pamiętać też o kilku prostych zasadach, które zmniejszają ryzyko powstania długotrwałych blizn.
- Nie zrywaj strupków
- Nie opalaj blizny
- Unikaj „rozciągania” się rany, a jeśli jest to rana po cesarskim cięciu – unikaj zmian wagi
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej
Klinika Młodości ma w swojej ofercie szereg zabiegów, które pomogą Ci w walce z bliznami.
RF Mikroigłowy
Wraz z upływem czasu włókna kolagenowe ulegają rozluźnieniu, co powoduje utratę jędrności i elastyczności skóry. Dzięki fali radiowej przepływającej przez skórę, temperatura tkanek zostaje podniesiona, a komórki tam obecne regenerują się. Wysoka temperatura sprawia, że włókna kolagenowe ulegają skurczeniu i napięciu poprzez ich bezpośrednią stymulację.
Efekty porównywalne są do zabiegów chirurgicznych. Nie bez przyczyny Radiofrekwencja (RF) nazywana jest „liftingiem bez skalpela”.
Zabieg ten pozwala na znaczne spłycenie blizn. Oprócz tego poprawia napięcie skóry, zmniejsza zmarszczki, likwiduje zwiotczenia, poprawia owal twarzy, likwiduje tzw. drugi podbródek.
Karboksyterapia
Terapia „cudownym gazem” czyli zabieg polegający na wprowadzaniu pod skórę dwutlenku węgla, wykorzystywany jest już od kilkudziesięciu lat i nadal niezmiennie cieszy się ogromną popularnością.
Karboksyterapia stymuluje wzrost i powstawanie nowych naczyń krwionośnych, mikrokrążenie ulega poprawie, a skóra szybko się regeneruje.
Zabieg ten jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą pozbyć się blizn, rozstępów czy widocznych bruzd.
Skin Needling
Skin needling to bezpieczny i niezwykle skuteczny sposób walki z różnymi nieprawidłowościami pojawiającymi się na naszej skórze. Zabieg ten polega na nakłuwaniu skóry sterylną igiełką w leczony obszar, powodując mikrourazy. To potęguje naturalne mechanizmy regeneracyjne skóry. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny (stosuje się przy nim znieczulenie).
Podczas leczenia zmarszczek i blizn, mikrourazy powodują naturalną produkcję kolagenu w obszarach, gdzie nastąpił jego zanik (zmarszczki, kurze łapki, blizny). W rezultacie skóra jest napięta, jędrna, naturalnie odbudowana, a niedoskonałości ulegają wyraźnemu zmniejszeniu.
Zabieg stosuje się w trzech obszarach w celu:
- redukcji zmarszczek
- wygładzenia blizn – pooperacyjnych, potrądzikowych, rozstępów, poparzeń
- przywrócenia naturalnego zabarwienia skóry
Efekty utrzymują się przez kilka miesięcy do roku, terapię w celu wygładzenia zmarszczek i blizn można powtarzać dwa razy w ciągu roku.
Mezoterapia Mikroigłowa DermaPen
Zabieg mikroigłowy DermaPen polega na jednoczesnym pobudzeniu i regeneracji włókien kolagenowych poprzez ich stymulację mikroigiełkami nakłuwającymi skórę twarzy.
Igiełki pulsując nakłuwają skórę, dzięki czemu substancje czynne efektywnie przenikają do naskórka, a ból i dyskomfort jest redukowany do minimum i praktycznie nieodczuwalny.
Organizm wykorzystuje swoją zdolność do samoregeneracji oraz produkcji kolagenu i elastyny, a skóra sama się regeneruje i odbudowuje.
Efekty:
- skóra jest wyraźnie napięta, elastyczna i jędrna
- zmarszczki (mimiczne i głębokie) oraz przebarwienia są mniej widoczne
- zredukowana ilość blizn potrądzikowych i pourazowych
- redukcja cieni i worków pod oczami
- widoczność porów jest wyraźnie zmniejszona
Laser
To, jakiego laseru i jakiej metody użyją specjaliści, zależy od umiejscowienia, rodzaju, a także wielkości blizny. Przed takim zabiegiem warto udać się więc na badanie kontrolne do Kliniki Młodości.
Wybór odpowiedniego zabiegu, bądź aparatu zawsze jest podyktowany stopniem zaawansowania zmiany, jej wyglądem czy strukturą. Zazwyczaj blizny dzieli się na przerosłe, które są wynikiem urazów i zabiegów chirurgicznych oraz zanikowe – efekt np. trądziku czy przebytej ospy. Stąd biorą się więc różne strategie leczenia. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego.
Zabiegi usuwania blizn wykonuje się najczęściej laserem CO2. Natomiast koloidy czyli blizny rozrastające się poza obszar pierwotnej rany i mocno unaczynione, w pierwszej kolejności wymagają oddziaływania lasera barwnikowego, który zamknie naczynia krwionośne, a następnie lasera frakcyjnego.
Zabiegi te są wykonywane najczęściej w znieczuleniu miejscowym.