Liposukcja zwana inaczej lipoplastyką to zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Z uwagi na fakt, iż metoda ta cieszy się coraz większą popularnością, warto dowiedzieć się, które z często słyszanych informacji są prawdziwe, a które fałszywe. Jeśli rozważasz tę metodę modelowania sylwetki w gabinecie medycyny estetycznej, sprawdź, czy wiesz o niej wystarczająco wiele!

Liposukcja jest bezinwazyjna i bezbolesna

Odpowiedź nie jest w tym przypadku jednoznaczna. Istnieje kilka metod liposukcji. Zaczynając od najbardziej tradycyjnej, czyli liposukcji ssącej polegającej na wykonaniu nacięć na skórze, poprzez które wprowadzona jest kaniula (rurka) podłączona do urządzenia próżniowego odsysającego nadmiar tłuszczu, poprzez liposukcję wodną, kawitacyjną, z podwójną kaniulą, aż do liposukcji laserowej i ultradźwiękowej. Każdy z tych zabiegów jest inny i charakteryzuje się innym poziomem inwazyjności i bolesności, nie bez znaczenia są także indywidualne predyspozycje pacjenta czy wiek.

Liposukcja to świetna metoda na usunięcie cellulitu

To prawda. Odessanie nadmiaru tłuszczu, który jest jedną z przyczyn powstawania pomarańczowej skórki, pozwoli wygładzić wybrane partie ciała i wyraźnie poprawić jego wygląd.

Każdy może poddać się zabiegowi liposukcji

Niestety to nieprawda. Istnieje szereg przeciwskazań do wykonania zabiegu, w tym: choroby przewlekłe (cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego), choroby nowotworowe, niska krzepliwość krwi, choroby skóry i nerek, nałogowe palenie papierosów.

Efekt liposukcji jest widoczny natychmiastowo

Mylne jest twierdzenie, iż efekt lipoplastyki będzie widoczny od razu po zabiegu. Przede wszystkim w pierwszych dobach po zabiegu na ciele pozostaje obrzęk. Po liposukcji należy przejść 4-6 tygodniową rekonwalescencję, podczas której należy nosić specjalną odzież uciskową. Dopiero po upływie tego czasu możliwa jest ocena efektów zabiegu, które zależne są także od diety i ćwiczeń fizycznych.

Odessaną tkankę tłuszczową można wykorzystać przy innych zabiegach

To fakt, odessany w wyniku liposukcji tłuszcz można wykorzystać do powiększenia piersi lub pośladków. Co więcej, efekt tego zabiegu jest widoczny zaraz po jego wykonaniu – zabieg ten nazywany jest lipotransferem.

Liposukcję można wykonać tylko na określonych partiach ciała

To zdecydowanie prawda. Odessanie tłuszczu wykonywane jest tylko z takich partii ciała jak: brzuch, pośladki, okolice bioder, uda, łydki, ramiona, a także podbródek.

Czas zabiegu liposukcji jest stosunkowo krótki

Tak, czas trwania zabiegu jest dość krótki – mieści się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Ilość koniecznych zabiegów uzależniona jest głównie od grubości tkanki tłuszczowej. Zgodnie z indywidualnymi zaleceniami zabieg usunięcia tłuszczu powinien być powtarzany co około 3 do 6 tygodni po dwa do czterech razy.

Jak wynika z powyższych informacji zabieg liposukcji ma wiele zalet, ale wymaga rekonwalescencji, a o jego efektach i przebiegu mogą zadecydować indywidualne predyspozycje pacjenta. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, tak aby dokonać właściwego wyboru i skonsultować się ze specjalistami z zakresu medycyny estetycznej.