Medycyna estetyczna jest dziedziną nauki, która stale się rozwija. Dzięki postępowi technologicznemu jest w stanie zaoferować kobietom i mężczyznom coraz większą gamę zabiegów o działaniu upiększającym oraz redukującym ewentualne mankamenty urody. Jednym z odkryć współczesnych gabinetów jest mało inwazyjne modelowanie twarzy przy pomocy kwasu hialuronowego, czyli tak zwana wolumetria. To bezpieczny i niezwykle skuteczny zabieg, który pozwala przywrócić właściwy owal twarzy, a także wpłynąć na jakość, jędrność oraz gęstość skóry. Co warto wiedzieć o modelowaniu żuchwy kwasem hialuronowym?
Czym jest wolumetria? Najważniejsze informacje
Starzenie się skóry jest fizjologicznym zjawiskiem. Proces ten rozpoczyna się już po ukończeniu dwudziestego piątego roku życia, kiedy komórki znajdujące się w głębokich warstwach skóry, czyli fibroblasty zwalniają swoje działanie. Spowolnienie ich pracy doprowadza do zmniejszenia ilości włókien kolagenu i elastyny, które są swoistym rusztowaniem dla naskórka. To główny powód utraty wyraźnie zarysowanej linii żuchwy, a także wiotczenia skóry, czyli utraty gęstości i jędrności. Utrata owalu twarzy sprawia, że twarz wygląda na starszą oraz zmęczoną, co jest powodem do obniżenia własnej samooceny, a także pojawiania się licznych kompleksów. Sposobem na modelowanie żuchwy, a także odtworzenie prawidłowej symetrii z podniesieniem policzków oraz podbródka jest przeprowadzenie wolumetrii.
Wolumetria, bardzo często przez specjalistów nazywana miękkim liftingiem, jest sposobem na modelowanie różnych partii twarzy, w tym żuchwy, przy wykorzystaniu kwasu hialuronowego. To substancja doskonale znana medycynie wyróżniająca się całkowitą biozgodnością z organizmem człowieka, dlatego jej iniekcja nie przynosi ryzyka powikłań czy też reakcji alergicznej. Głównym celem wykonania zabiegu jest wyostrzenie i wyraźne zarysowanie linii żuchwy, co przekłada się na ogólną poprawę wygląd twarzy. Skóra po podaniu kwasu hialuronowego staje się gęstsza, bardziej jędrna, a także solidnie nawilżona.
Modelowanie żuchwy kwasem hialuronowym – na czym polega zabieg?
Modelowanie twarzy przy pomocy kwasu hialuronowego jest zabiegiem, który powinien być wykonywany przez specjalistów i lekarzy zajmujących się medycyną estetyczną. Aby uniknąć powikłań po zabiegu, osoba wykonująca zabieg wolumetrii zwykle przeprowadza wnikliwy wywiad medyczny, który pozwala wykluczyć przeciwwskazania do jego wykonania. Nalezą do nich:
- posiadane choroby o charakterze autoimmunologicznym,
- aktywna cukrzyca typu pierwszego,
- okres ciąży oraz karmienia piersią,
- stan zapalny ustroju przebiegający z gorączką,
- opryszczka w okolicy żuchwy.
Modelowanie żuchwy polega na podaniu kwasu hialuronowego bardzo cienką igłą w głąb skóry. Po aplikacji preparatu lekarz dokładnie rozmasowuje substancję, aby uniknąć nieestetycznych zgrubień. Po zabiegu skóra może być nieco wrażliwa lub tkliwa, a czas trwania wolumetrii zwykle nie przekracza 30 minut.
Jakie są wskazania do wykonania wolumetrii twarzy?
Modelowanie żuchwy jest mało inwazyjnym zabiegiem, dedykowanym kobietom i mężczyznom borykającym się z utratą jędrności naskórka. Wraz z wiekiem linia żuchwy staje się mniej widoczna, co związane jest z przemieszczaniem się komórek tłuszczowym w dół policzków, a także zanikaniem wysokiej jakości włókien kolagenu i elastyny. Wolumetria jest bezpiecznym, a przede wszystkim skutecznym zabiegiem, który pomaga przywrócić twarzy młodzieńczy wygląd.
Wskazaniami do wykonania modelowania żuchwy kwasem hialuronowym są:
- zanikanie linii żuchwy,
- obniżenie jakości owalu twarzy,
- zbyt niski poziom nawilżenia skóry,
- opadający podbródek,
- zapadnięte kości policzkowe,
- ubytki w objętości twarzy.
Efekty dobrze wykonanego zabiegu utrzymują się od roku do nawet dwóch lat. Ilość preparatu z kwasem hialuronowym jest dobierana ściśle do potrzeb osoby poddawanej zabiegowi, z uwzględnieniem zasady: „im mniej tym lepiej”.
Zalecenia po wykonaniu zabiegu wolumetrii żuchwy – co warto wiedzieć?
Wiele kobiet i mężczyzn obawia się zabiegu wolumetrii, z uwagi na konieczność nakłuwania skóry cienką igłą. Modelowanie twarzy za pomocą kwasu hialuronowego nie jest bolesnym zabiegiem, a odczucia w trakcie jego trwania są zależne od posiadanego progu bólu. Wiele klinik medycyny estetycznej oferuje swoim klientom aplikację znieczulenia w formie kremu przez rozpoczęciem iniekcji lub stosuje preparaty, które w swojej recepturze zawierają znieczulenie. W takim przypadku uczucie bólu praktycznie się nie pojawia, a odczuwalne jest jedynie tak zwane rozpieranie tkanek.
Po wykonaniu zabiegu pacjent zwykle otrzymuje szereg zaleceń, które pomogą skórze jak najszybciej zregenerować się. Najważniejszymi z nich jest spożywanie dużej ilości wody, a także troska o higienę miejscu nakłuć, co pozwoli uniknąć zakażenia patogenami. Dodatkowo, konieczne jest unikanie intensywnego wysiłku przez około tydzień. Efekty wolumetrii widoczne są niemal natychmiast, a po wykonaniu zabiegu można powrócić do swoich zadań i obowiązków.